gyermekvédelem;

2019-11-30 08:00:00

Lebukás után is gyerekek mellett

Gyermekmolesztálás miatt tettek feljelentést egy III. kerületi általános iskolába járó diáklány szülei az intézmény gondnoka ellen. A szakértő szerint súlyos rendszerhibák vannak.

Szexuális erőszak bűntett gyanúja miatt folytat nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) egy férfi ellen, aki nemrég még a III. kerületi Dr. Béres József Általános Iskolában dolgozott. Úgy tudjuk, a férfit – aki az intézmény gondnoka volt – a múlt héten vitték el a rendőrök. Az iskola diákjainak szülei közül néhányan úgy nyilatkoztak lapunknak: megdöbbentette őket az eset, „Tibi bácsit” jó embernek ismerték, s mintegy 15 éve az iskolában dolgozott. Bár pedagógus végzettsége nem volt, gyakran tartott sportfoglalkozásokat a diákoknak, táborba is vitte őket. Úgy tudják, a férfit az egyik diáklány szülei jelentették fel gyermekmolesztálás miatt.

A BRFK megkeresésünkre azt írta, a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a nyomozók gyanúsítottként hallgatták ki a férfit, akit a kihallgatást követően őrizetbe vettek és kezdeményezték letartóztatásának indítványozását, amit az illetékes bíróság elrendelt. Az intézmény fenntartója, az Észak-Budapesti Tankerületi Központ annyit közölt: az üggyel kapcsolatban minden szükséges és elvárható, hatáskörükbe tartozó intézkedést megtettek. Kerestük az iskola igazgatóját is, de ő nem nyilatkozott.

Az ügyre rálátó szakértő viszont azt mondta lapunknak: a fenntartó sokkal többet is tehetne az ilyenkor hivatalból indított rendőrségi és munkaügyi eljárásoknál. Szerinte óriási hiba, hogy az iskoláknak nincs gyermekvédelmi irányelvük, a pedagógusokat nem képzik az ilyen helyzetek felismerésére, kezelésére, az iskolai dolgozók felvételekor pedig semmilyen referenciát nem kérnek. A legnagyobb veszélynek azt tartja, hogy a bántalmazók még azt követően is a rendszerben maradhatnak, miután lebuktak.

Arra a kérdésre, miért csak évek múltán derül fény az ilyen ügyekre, azt válaszolta: a bántalmazók rendszerint manipulatívak, mind a gyerekek, mind a felnőttek felé, igyekeznek szánalmat, együttérzést kelteni maguk iránt, például kitalált betegségekkel. Másrészt ha egy gyereket lelki vagy szexuális bántalmazás éri, gyakran nem is biztos benne, hogy „az történt, ami történt”. Mindebben közrejátszik a szégyenérzet, az önhibáztatás, a kiszolgáltatottság érzése is.

Az elmúlt években több hasonló történetről lehetett olvasni, de a szakértő szerint ezek csak a jéghegy csúcsát jelentik; mint mondta, nem az a csoda, hogy olykor kiderülnek az ilyen ügyek, hanem az, hogy nem hallunk minden héten egy-egy ilyen esetről.

Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó közelmúltbeli ügy a pannonhalmi bencés gimnáziumban történt gyermekbántalmazás volt. A Pannonhalmi Főapátság idén októberben gyermekjogi konferenciát tartott, ahol elfogadták a Hintalovon Alapítvánnyal közösen kidolgozott Gyermekvédelmi Irányelvet és Útmutatót, amihez több másik iskola is csatlakozott. Az útmutató tanárok, iskolavezetők, diákok és szülők számára nyújt segítséget az iskolai bántalmazás megelőzése, kezelése terén.