úszó Eb;úszás;Késely Ajna;

2019-12-08 20:45:49

Két érem a rövidpályás úszó-Eb zárónapján

A második helyen végzett a 4x50 méteres magyar férfi vegyesváltó a glasgow-i rövidpályás úszó Európa-bajnokságon, Késely Ajna harmadik lett 400 m gyorson.

A vasárnapi zárónap első magyar érdekeltségű döntőjében, 400 m gyorson Késely Ajna izgalmas hajrá után a harmadik helyen végzett a glasgow-i rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.

„Még várnom kell a soromra, edzem tovább még több alázattal és akarattal, nagyon örülök a harmadik helynek, de titkon reménykedtem abban is, hogy sikerül aranyéremmel hazatérnem az Európa-bajnokságról – mondta Késely az M4 Sportnak. – Csak a közvetlenül mellettem úszókat láttam, rövidpályán még nincs komoly tapasztalatom, sokat tanultam ezen az Eb-n.”

„Ajna csalódott, ami érthető, hiszen mindenki győzni szeretne – mondta Turi György, Késely edzője. – A jót kell látni, élete legjobbját úszta, jó kondicionális állapotban volt, a táv második felében gyorsabb volt, mint az elsőben, elkeseredésre nincs ok, két-három század különbségnél a helyezés nem mérvadó.”

Az Eb utolsó száma a 4x50 méteres férfi vegyes váltó volt: Bohus Richárd 23.42 másodperces országos csúccsal kezdett háton, őt követte Horváth Dávid mellen, akit Szabó Szebasztián váltott pillangón. Lobanovszkij Maxim az ötödik helyen ugrott a medencébe, de káprázatos hajrával a fehoroszorok mögött a második helyre hozta be a magyar váltót, a kvartett 1:32.10 perces eredménye új országos csúcs.

Mivel több szabálytalan váltás is volt, perceket kellett várni a hivatalos végeredmény kihirdetésére, kizárták a németeket, a norvégokat és a finneket, de ez nem befolyásolta a magyarok helyezését. Első alkalommal nyert érmet ebben a számban magyar váltó a világversenyek történetében.

"Fáztam, minden bajom volt, negyedszer úsztam ma, de a váltóért mindent meg akartam tenni, örülök, hogy így sikerült" - jelentette ki Bohus, aki háromszor javított országos csúcsot vasárnap. "Úgy számoltam, hogy három tizedet javíthatok délelőtthöz képest

A szombati versenynapon két éremmel gazdagodtak a magyarok: Hosszú Katinka 200 m vegyesen nagy fölénnyel nyert és megszerezte negyedik aranyérmét a skót városban, és több mint hat éve (2013. július 27.) senki sem győzte le ezen a távon. A szám másik magyar résztvevője, Jakabos Zsuzsanna negyedik lett.

„Nagyon rossz volt ez a döntő, sok fordulót elhibáztam és vizet is nyeltem, ami rendkívül amatőr dolog – nyilatkozta Hosszú az MTI-nek. – Nem volt összeszedett úszás, nekem valahogy sokkal jobban megy akkor, amikor tudom, hogy erős a mezőny és oda kell figyelnem. Sejtettem, hogy nem lesz nagy küzdelem a végén és emiatt talán egy kicsit „hátradőltem”. „Arra azért büszke vagyok, hogy egy ilyen úszás is magabiztos arannyal jár.”

A magyar csapat legeredményesebb tagja négy számban állt rajthoz és mindegyiket megnyerte. Erről Hosszú úgy vélekedett, hogy örül ennek, de az látszott, van még miben fejlődnie.

A szombati másik magyar dobogós helyezés Szabó Szebasztián nevéhez fűződik, a 23 éves sportoló 50 m pillangón szerezte meg a második helyet. Szabó két évvel ezelőtt még szerb színekben Koppenhágában bronzérmes lett ebben a számban, Magyarországnak most nyert először érmet világversenyen.

„Az idővel nem vagyok elégedett, ugyanis két héttel ezelőtt Londonban több mint két tizeddel gyorsabban úsztam, ennél alapvetően most szerettünk volna jobbat – hangsúlyozta Szabó. – Ha minden rendben lett volna velem, akkor csalódott lennék, hiszen az aranyért jöttem, de a körülmények tükrében örülök annak, hogy tudtam hozni egy érmet.”

„Tizenegy érmet szereztünk, ebbe nem lehet belekötni” – jelentette ki Sós Csaba szövetségi kapitány. A magyarok négy-négy arany- és ezüstéremmel, illetve három bronzzal zárták az Eb-t.