baleset;mentés;barlang;mentőszolgálat;

2019-12-15 10:53:29

Egy súlyosan sérült férfit mentettek ki a Ferenc-hegyi-barlangból, öt órán át tartott a művelet (képek)

Hihetetlen részletekről számoltak be a barlangi mentőszolgálat tagjai.

2019. december 14-én egy harmincas éveiben járó barlangtúrázó súlyosan megsérült a budapesti Ferenc-hegyi-barlangban - írja a Magyar Barlangi Mentőszolgálat honlapja. A túrázó kimentésére a szolgálat 27 fővel vonult a helyszínre.

Miután felmérték a 300 méter mélyen rekedt túrázó sérüléseit és a terepviszonyokat, úgy döntöttek, hogy először ellátják a szerencsétlenül járt fiatalembert, a mentőcsapat orvosi stábjának lent, a barlangban sikerült szállítható állapotba hozni. Ezután speciális mentőhordágyon, mintegy 5 óra alatt juttatták a felszínre, és éjfél után pár perccel átadták az Országos Mentőszolgálat kiérkező egységének.

A férfi egy hétfős csoporttal, túravezetők irányításával ereszkedett le a kiépítetlen, helyenként nehezen járható barlangba. Mászás közben azonban egy kitört lépés miatt kifordult a lába, és elesve vállsérülést szenvedett. Túravezetői ekkor értesítették a mentőszolgálatot.

A baleset a barlang keleti részében, az Új-részben, a III. számú, Dél-Keleti főhasadékban történt, a bejárattól mintegy 300 méter távolságra. A labirintusszerű barlangnak ez a szakasza szűk járatokkal és kuszodákkal tarkított, nagyon nehezen és lassan járható.

Ahhoz, hogy a sérültet a felszínre lehessen hozni, a mentőszolgálat tagjainak több helyen is tágítanunk kellett a járatokat. A hosszú mentés során elsőként a fiatalember sérült vállát rögzítették, és erős fájdalomcsillapítás mellett kezdték meg a szállítását.

A hordágyat a járatokban a barlangi mentők hol kézről-kézre adogatva juttatták előre, hol segítve, húzókötéllel transzportálták.

Máshol a szállítóútvonal feletti pozíciókból kellett kiemelni a bajbajutottat a hasadék felső, tágasabb zónájába.

Mindeközben az előőrsök, vagyis a járattágító mentőcsoportok azon dolgoztak, hogy a legszűkebb helyeken kiszélesítsék a járatokat, mert nem mindenhol fért volna át a hordágyban odaérkező sérült. Azonban a barlangnak vannak olyan szűk részei is, amiket egyrészt csak hosszú órák munkájával lehetett volna kitágítani, másrészt jelentős természetvédelmi értékeket tettek volna vele tönkre, ugyanis az évszázezredek alatt kialakult, már nem aktív kristályok tömegét kellett volna bontóeszközökkel elpusztítani.

Így sikerült gyorsabban, a barlang értékeinek károsítása nélkül megoldani bizonyos szituációkat.

A szállítás szakaszosan történt, a köztük lévő megállóhelyeken orvosi vizsgálat és ellátás zajlott, hiszen többször kellett útközben a beteg állapotát monitorozni, vitális paramétereit mérni, illetve újabb adag fájdalomcsillapítót adni. Végül nem sokkal 2019 éjfél előtt jutottak el a bejárati részbe, ahonnan már közel volt a felszín.

A kiérkező mentők a sérült férfit kórházba szállították.

A barlangi mentőszolgálat kiemelte: a Ferenc-hegyi-barlang egyike hazánk fokozottan védett barlangjainak, látogatásához a Dunai-Ipoly Nemzeti Park előzetes engedélye szükséges. A Ferenc-hegyi-barlang barlangász szemmel is technikás barlang, a járatok javarészt nehezen járhatóak, hosszú kuszodák és kitett mászások jellemzik, leginkább tapasztalt barlangászok látogatják. Évente körülbelül 500 barlangi túrázó jut el ide.

  

Az idén már az ötödik alkalommal hajtottak végre mentőakciót a barlangi mentők. Legutóbb december 10-én kellett segíteniük a Mátyás-hegyi-barlangban egy lábsérült nő kimentésében.