rejtvényfejtés;

- Örömteli agytorna a rejtvényfejtés

Habár a szókincsünk egyre kisebb, a rejtvényfejtés még mindig a kedvenc időtöltések közé tartozik. Hazánkban főleg a skandináv keresztrejtvény hódít.

A rejtvényfejtés sokkal régebb óta az életünk része, mint azt legtöbben gondolnánk. Az első kezdetleges rejtvények sokkal időszámításunk előtt születtek meg. Természetesen ezek még teljesen mások voltak, mint a ma használt rejtvényeink, viszont mindez mégis azt sugallja: az emberiség már évezredek óta vágyik a rejtvények vagy a problémák megfejtésére. A gondolkodás, a megfejtett rejtvény által érzett öröm az, ami a mai napig számos rejtvényfejtőt bevonz – nyilatkozta lapunknak Imely András, a nemrégiben megjelent Rejtvényeső kötetek koncepciójának megalkotója, amikor arról kérdeztük, mi lehet a rejtvényfejtés töretlen népszerűségének hátterében. Szintén a sikerélmény-orientáltság fontosságára hívta fel a figyelmet Szetei Zsolt keresztrejtvény-szerkesztő is, aki hangsúlyozta, épp ezért olyan feladványokat kell készíteni, amelyeket kivétel nélkül meg lehet oldani.

Mindkét szakértő kiemelte, egyértelműen szubkultúráról van szó, amely hatalmas közösséget foglal magában, s tagjai rendszeresen, vagy időszakosan, de mindig visszatérnek a rejtvényekhez. – Én több tíz, talán néhány száz millióra tenném ezt a számot. Elsőre soknak tűnhet, hisz mi magyarok nem vagyunk olyan nagy rejtvényfejtők, de más (főleg a keleti) kultúrákban nagyobb számban van ez jelen már gyerekkortól kezdve. Általában az idősebb generáció az, aki rejtvényt fejt, hisz számukra nagyon fontos, hogy szellemileg épek maradjanak, viszont vannak kultúrák, például Ázsiában, ahol az idősebbek megpróbálják megkedveltetni a rejtvényeket a gyerekekkel, mivel tudatában vannak, hogy pozitív hatást gyakorol az agyra, főleg gyerekkorban – részletezte Imely András. S noha az agytorna még mindig sokak kedvenc programjai közé tartozik, Szetei Zsolt hangsúlyozta, az elmúlt évtizedek során azt tapasztalta, percről percre könnyebb feladványokat kell készíteniük, mivel a minőségi kultúrafogyasztás hiányában egyre kisebb az emberek szókincse, és egyre jobban butulnak.

A rejtvénykönyvek mellett szól Imely András szerint, hogy míg a legtöbb rejtvénymagazinban maximum kétféle rejtvény szerepel, amelyek így könnyedén monotonná válhatnak, addig a Rejtvényeső kiadványokban több mint tízféle rejtvény közül választhatnak. Megjegyezte, a könyvek minősége is jobb, mint a keresztrejtvényfüzeteké, noha ez árban is megmutatkozik. A papíralapú platform mellett az online világ térnyerésével a rejtvényapplikációk is megjelentek, Szetei Zsolt azonban arról számolt be, hazánkban még mindig sokkal inkább szeretnek papíron rejtvényt fejteni az emberek. Sokatmondó, hogy a New York Times keresztrejtvényrovata a mai napig a legnépszerűbb az újság oldalai között – emelte ki. Viszont hozzáfűzte, azt elképzelhetőnek tartja, hogy tíz-tizenöt év múlva a legtöbb rejtvény már digitális formában készül. A változás a megoldást segítő eszközöknél is megfigyelhető, mondta el a szerkesztő. – Míg a kilencvenes években elárasztották a piacot a segédszótárak és a különféle kiadványok, jelenleg sokkal inkább az internetre támaszkodnak a rejtvényfejtők.

Elsőre talán nem is tűnik egyértelműnek, de a játék az egyes nemzetek nyelvi adottságaitól is függ, mutatott rá Szetei Zsolt. – A lengyelek, németek és a görögök bajban vannak, mert sok náluk a mássalhangzótorlódás, ezáltal nem jönnek ki keresztben a szavak. Az angol, olasz, horvát nyelv viszont kifejezetten jó arra, hogy rejtvényt készítsenek belőle, mivel sok a magánhangzó-mássalhangzó váltakozás a szavakban. A magyar ABC is érdekes, hiszen nem a szokásos harminc, hanem negyven betűből áll. Ez meghatározza az egyes rejtvények népszerűségét is: problémásabb nyelveknél inkább a szókereső a divat – fűzte hozzá a rejtvénykészítő, s kiemelte: nálunk egyértelműen a skandináv keresztrejtvény vezet.

Hasonló tapasztalatokról számolt be Imely András is, hangsúlyozva, érdekes megfigyelni, hogy míg a magyar rejtvényfejtő közösség általában a lexikális tudást igénylő rejtvényeket szereti, addig a keleti régiókban a logikus gondolkodást igénylő, bonyolult rejtvények a legnépszerűbbek (Kakuro, Suguru stb.). A rejtvénykészítő jelenleg Angliában él, s arról számolt be, a sokszínű nemzetiségű országban számos rejtvényt szeretnek az emberek, és nyitottabbak az újdonságokra is. – Itt a szókereső, a Sudoku, a kereszt-, illetve kódrejtvény a legnépszerűbb, viszont mindezek mellett tíz-tizenöt más típusú játék is van a piacon, ami mutatja az emberek nyitottságát, sokszínű érdeklődését.

Az év kulturális összefoglaló sorozatának első részében a határon túlra tekintünk. A Népszava tudósítóinak „legjei“ Berlinből, Bécsből és Londonból.