Szilveszter;kutya;petárda;

2019-12-30 10:13:51

A kutyásokat egy sor tippel készíti fel szilveszterre a Nébih

Például, ha nem lehet kimenteni az állatot a zajból, más módon is elérhető a nyugalom: nyugtatóval.

A szilveszteri petárdák és tűzijátékok nagyon megijeszthetik a kutyákat, így minden felelős gazda érdeke erre felkészülni, írja közleményében a Nébih. Szakembereik ezért egy sor praktikus óvintézkedést írtak össze a kutyásoknak, ezek közül az első, hogy

Amikor számítani lehet az állatokban félelmet keltő hatásokra (például tűzijátékra vagy viharra), fontos számukra megnyugtató körülményeket biztosítani. Ha ez nem lehetséges - például a túlérzékeny, különösen félős állatok esetében -, akkor más módon is elérhető a nyugalom: a Nébih szerint érdemes állatorvoshoz fordulni, aki nyugtató hatású készítményt írhat fel.

- hívják fel továbbá a figyelmet. Kötelező minden négy hónaposnál idősebb kutyát egyedi kódot tartalmazó transzponderrel (mikrochippel) megjelölni. Hogy ez sikeresen megtörtént-e, ami az a hivatal honlapján az eb-chipszám keresővel ellenőrizhető. Ha a keresés nem ad találatot, feltételezhető, hogy a chip regisztrációja elmaradt; a pótlást ilyenkor az állatorvostól kell kérni. Az elkóborolt, nem regisztrált állatokat hiába találja meg valaki, nem tudja visszajuttatni gazdájához. A chip mellett hasznos, ha a nyakörvön is szerepel a gazda elérhetősége.

Ha megszökött egy házi kedvenc, a közösségi médián kívül is érdemes keresni. Célszerű megkérni a kutya állatorvosát, hogy az eb adatbázisban a kutya adatlapjára megjegyzésként vezesse fel az „ELTŰNT” bejegyzést. A kóborló kutyák befogását az önkormányzatok által megbízott gyepmesterek végzik, ezért eltűnés esetén érdemes felkeresni a közeli ebrendészeti telepeket. Emellett sok elszökött kutyát fogadnak ilyenkor be a környék menhelyei.

A chippel ellátott, elkóborolt kutyák hazajutását ma már az ország több mint 200 pontján segíti a Vigyél Haza Alapítvány Nébih által is támogatott mikrochip-leolvasó hálózata. A figyelemfelkeltő matricával megjelölt kutyabarát helyeken, ingyenesen elérhető eszközök segítségével, könnyedén leolvasható az állat mikrochipjének száma. Ez alapján a programban résztvevő önkéntes állatorvosok kikeresik a kutya adatait az adatbázisban, majd felveszik a kapcsolatot annak gazdijával.