Világos alternatíva kell. Egy közös miniszterelnök-jelölt, egy közös lista, mindenhol csak egy egyéni ellenzéki jelölt. Egy az egy ellen. Így lehet győzni – indította el a politikai évadot közösségi oldalán Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke.
Bár nem lesznek választások, Gyurcsány szerint két nagyon fontos év jön. Ekkor dől el, mi történik 2022-ben. Az a feladat, hogy 2021 őszére minden tekintetben készen álljanak. „Külön, de együtt. Önálló pártok közös nagy ellenzéki választási szövetségesként. Ezt kell megalkotni a következő másfél évben” – írta Gyurcsány Ferenc.
Az MSZP minden bizonnyal partner lesz a javaslat megvalósításban. Molnár Zsolt, a szocialisták budapesti elnöke legalábbis már tavaly októberben, a Népszavának adott interjújában közölte: „most szólok, a 2022-es győzelemhez is kevés lesz az egy egy elleni küzdelem, közös listára, -jelöltekre és közös programra van szükség”.
A Jobbikkal viszont nehéz lesz elfogadtatni a közös lista gondolatát. Sneider Tamás pártelnök egyik lapunknak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az egyéni jelöltek esetében az önkormányzati választáson jól vizsgázott az ellenzéki együttműködés. A közös ellenzéki listával szemben ugyanakkor nagy az ellenállás a Jobbikban. „A Gyurcsány Ferenccel közös lista a teljes ellenzék vereségét jelentené. Tetszik, nem tetszik, ezt tudomásul kell venni” – jelentette ki Sneider.
Gyurcsány mostani bejegyzésére hasonlóan reagált Vona Gábor volt jobbikos pártelnök is, állítva, hogy ez „egyszerre erkölcstelen, rossz és veszélyes javaslat”. A Facebook-oldalán ismertetett egyik ellenérve szerint a közös lista és a közös miniszterelnök-jelölt valójában nem a kormányváltást segíti. Vannak olyanok – közéjük tartozik Vona Gábor is –, akik kormányváltást akarnak, de különféle okok miatt nem tudnának egy ilyen listára voksolni. Az ő szavazatuk elveszne.
Török Gábor politológus a múlt hónapban szintén arra a megállapításra jutott, hogy két ellenzéki lista kellene: az egyik oldalon az MSZP-vel, a belőle kinövő DK-val és az SZDSZ-utód liberálisokkal, a másik oldalon pedig a Jobbikkal, az LMP-vel és a Momentummal. Az egységes ellenzéki lista – vélekedett a politológus – nem csupán a bekényszerítettek vagy a végül kimaradók számára lehet rossz, de könnyen lehet, hogy az egész ellenzéki politika számára ártalmas.
Ungár Péter, az LMP politikusa korábbi kérdésünkre, hogy mi lenne 2022-ben az ideális forgatókönyv pártja számára, elmondta: annyi alázat van bennük, hogy tudják, ezt a folyamatot nem ők fogják irányítani.
Információnk szerint a Momentum sem akar közös ellenzéki listát, a pártban jelenleg az a vélemény uralkodik, hogy akkor maximalizálhatók a szavazatok, ha több lehetőséget adnak a választóknak. Amikor azonban Fekete-Győr Andrást, a Momentum elnökét csütörtökön megkérdeztük, kitérő választ kaptunk.
„Január 2-át írunk. Mindennek eljön a maga ideje, egyelőre önkormányzási összeszokás van: a 2022-es korszakváltás sikere a közös önkormányzati eredményességünkön múlik” – állapította meg Fekete-Győr András. Hozzátette: a választási technika érdekes kérdés, de még nem időszerű.