Venezuela;Nicolas Maduro;Juan Guaidó;

2020-01-06 19:22:29

Kétszer kettő: teljes káosz Venezuelában

A caracasi parlament épülete előtt azonban tumultuózus jelenetek játszódtak le. A rohamrendőrség megpróbálta megakadályozni az ellenzéki szenátorok bejutását a parlamentbe.

Kaotikus jelenetekkel indult az év a súlyos gazdasági és politikai válságban tengődő Venezuelában.

Nicolás Maduro államfő pedig ismételten bizonyította, hogy bármilyen eszközt képes bevetni hatalma megtartásáért. Az ellenzék a hétvégén puccsal vádolta meg az államfőt, aki megpróbálta trükkel elmozdítani hivatalából a parlament elnökét, a tavaly januárban magát az alkotmányra hivatkozva államfőnek kikiáltó Juan Guaidót. Utóbbi vasárnapra tűzött ki szavazást arról, hogy újabb egy évre a törvényhozás élén maradhasson. A caracasi parlament épülete előtt azonban tumultuózus jelenetek játszódtak le. A rohamrendőrség megpróbálta megakadályozni az ellenzéki szenátorok bejutását a parlamentbe. Guaidó a kerítésen átmászva próbálta megkerülni a blokádot, de öltönye elszakadt, és az őt kísérő politikusokkal együtt kiszorították az épületből.

Közben a kormánypárti, Maduróhoz hű képviselők a parlamentben a törvényhozás elnökévé választották Luis Parrát, aki a decemberig a Guaidó által fémjelzett, „Első az Igazság” szövetség tagja volt. Ő papíron ugyan ellenzéki, de már többször illették azzal a váddal, hogy összejátszik a hatalommal. A rá adott voksokat nem is számolták össze, Maduró támogatói puszta kézfelemeléssel választották meg, így a szavazás elvileg érvénytelen. Ettől függetlenül a parlament elnökének minősítette magát és Maduro elnök is őt ismerte el a pozícióban. Ezután azonban az ellenzéki jelölt hívei az El Nacional nevű ellenzéki lap szerkesztőségében gyűltek össze és a parlament 164 képviselőjéből állítólag 100 szavazatával ismét Guaidót választották meg a törvényhozás elnökének és ezzel szerintük ideiglenes államfőnek.

Venezuelában a törvényhozásban az ellenzék van többségben. Maduro ezért létrehozta az alkotmányozó gyűlést, amely egy sor jogkört vett ki a parlament kezéből. Az utóbbi időben azonban az elnökhöz hű képviselők is részt vettek a parlament ülésein, ami már annak volt az előjele, hogy Maduro puccsot akar végrehajtani a törvényhozásban. Venezuelának így elvileg két államfője, valamint két parlamenti elnöke is van, ami híven kifejezi azt, milyen kaotikus viszonyok alakultak ki a latin-amerikai országban.

Guaidó a maga megválasztását követően úgy fogalmazott, ismételten vereséget mértek a diktatúrára. Az Egyesült Államok élesen bírálta Nicolás Maduro újabb húzását. A washingtoni külügyminisztérium közölte, nem fogadja el parlamenti elnöknek Parrát, akinek megválasztása  „szembement az emberek akaratával”. Szintén elfogadhatatlannak nevezte a fejleményeket az Európai Unió is, a közlemény szerint még inkább elmélyül a venezuelai válság. Az új fejlemények nyomán meggyengülhet Guaidó eddig sem acélos helyzete, bár Christopher Sabatini, a Chatham House szakértője a brit Guardianban úgy vélte, Maduro újabb ügyeskedése visszaüthet, mert sokan mártírként tekintenek a fiatal ellenzéki politikusra.