törvény;vallás;Montenegró;egyházügyi törvény;

2020-01-08 17:37:21

Életbe lépett a vitatott törvény Montenegróban

A jogszabálynak az a része váltott ki tiltakozást, mely szerint az államé lehet minden olyan, valamely egyházhoz tartozó épület, amelyet a kormányzat a montenegrói kulturális örökség részének tart.

Szerdán lépett életbe Montenegróban a vallásügyi törvény, amely ellen hetek óta tüntet a szerb pravoszláv egyház, valamint a Demokrata Front (DF) nevű ellenzéki párt. Azzal vádolják a helyi hatóságokat, hogy hátrányos helyzetbe akarják hozni az országban élő szerbeket és egyházukat. A törvény szabad vallásgyakorlást garantál minden hívőnek. A jogszabálynak az a része váltott ki tiltakozást, mely szerint az államé lehet minden olyan, valamely egyházhoz tartozó épület, amelyet a kormányzat a montenegrói kulturális örökség részének tart. Ezért minden olyan épületet összeírnak, amelyekre e kritérium vonatkozhat és 1918., azaz Montenegró függetlenségének elvesztése előtt az államé volt. Ha bármely vallási közösség dokumentumokkal tudja alátámasztani, hogy valamely ingatlan tulajdonosa, akkor az állam nem teszi rá a kezét. Több mint száz év távlatából nyilván nem könnyű ezt igazolni. Ha vita alakul ki egy ingatlan hovatartozásának kérdésében, a döntő szót bíróságnak kell kimondania. Az állam a következő egy évben sajátíthatja ki az egyes ingatlanokat.

A törvény szerint az egyházaknak be kell jegyeztetni magukat. Ez alól kivételt képeznek azok, amelyek központja külföldön található. Ezek közé tartozik például a szerb pravoszláv, vagy az államban szinte jelentéktelen katolikus egyház. Ezek szabadon dönthetnek arról, regisztrálják-e magukat vallási közösségként. Ugyanakkor azok, amelyek központja Montenegróban található, de nem jegyeztetik be magukat, elveszítik jogi személy státuszukat. Vallási közösségnek számít minden olyan csoportosulás, amely legalább három felnőtt tagból áll. Nem kell montenegrói állampolgároknak lenniük, de helyi tartózkodási engedéllyel kell rendelkezniük .

A podgoricai parlament december 27-én fogadta el az új egyházügyi törvényt. A törvényhozásban 45 honatya nyomta meg az igen gombot, a kormányzó Szocialisták Demokrata Pártja (DPS), a két szociáldemokrata tömörülés, a Liberális Párt, a Bosnyák Párt, valamint a Horvát Polgári Kezdeményezés képviselői.

Azóta folyamatosak a törvénnyel szembeni tiltakozó megmozdulások. Múlt szombaton tízezrek tüntettek Podgoricában, illetve közös imára szólítottak fel a szerb pravoszláv egyház képviselői. Az ortodox világban hétfőn, illetve kedden ünnepelték Krisztus születését.