A nyugdíj mellett munkát vállalók ellátása hosszú ideig minden évben emelkedett, ha a bérükből nyugdíjjárulékot is vontak, de nyártól a versenyszférában dolgozó idősek számára megszűnik ez a lehetőség, mert csak 15 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetniük, ami nagyobb fizetést jelent ugyan, de nem növeli a nyugdíjalapjukat. Munkaviszonyban az öregségi nyugdíj mellett már tavaly januártól élt ez a lehetőség, de idén a kormány kiterjeszti a korhatár előtti ellátásban, a Nők40 alapján nyugdíjban részesülőkre, és a vállalkozókra is. Barát Gábor nyugdíjszakértő át nem gondolt lépésnek tartja, hogy az egyik oldalon nyugdíjba terelik a nőket, a másik oldalon pedig a visszafoglalkoztatásukra biztat a kormány.
A Nyugdíjasok Országos Szövetségét (NYOSZ) vezető Némethné Jankovics Györgyi az ellentmondások felsorolását folytatva úgy fogalmazott, nem szerencsés különbséget tenni az alapján, ki végzi el a munkát: az aktív korúak nyugdíjalapjába beszámítanak egy évet, az idősebb dolgozónál pedig nem. Azt pedig tervezési hibának tartja, hogy először a nyugdíjas szövetkezeteknél törölték el a járulékfizetést a nyugdíjas munkavállalóknak, majd egyre több csoportra terjesztik ki a lehetőséget, amivel megölik a működő szövetkezeteket.
Elfogadhatatlan, hogy az állami szférában dolgozók nem élhetnek ezzel a lehetőséggel, nekik változatlanul választani kell a munka és a nyugdíj között a korhatár betöltésekor vagy a Nők40 igénylésekor – tette hozzá Papp Katalin. A Nyugdíjasok Országos Képviselete elnöke szerint a kormányt annyi érdekli, hogy a lehető legkevesebbet kelljen fizetnie, így sok nemzetközi hírű kutató ma önkéntesként folytatja munkáját az országos intézetekben, mert a nyugdíj mellett hivatalosan nem dolgozhat. A Magyar Szakszervezeti Szövetség nyugdíjas tagozatát vezető Juhász László úgy véli, el kellene magyarázni az idős munkavállalóknak, hogy rövidtávon ugyan több marad a zsebükben ezzel a megoldással, de ha több évig tudna emelkedni a számukra megállapított ellátás összege, minden bizonnyal könnyebben élnének a munka befejezése után.
Az átmeneti jövedelem-kiegészítés lehetőségével 2018-ban még csak 75 ezer, tavaly már 116 ezer nyugdíjas élt, a szám várhatóan az idén ennél is magasabb lesz.