Ha Ön, Kedves Olvasó, szaúd-arábiai nő, és szeretne focimeccsre menni, jó hírünk van: vasárnap végre megteheti. Kivételesen ugyanis nőket is beengednek a Real–Atlético kupadöntőre. Hogy két madridi csapat miért az olajkirályságban mérkőzik egymással? Pénzért. „A futball üzletággá vált, és az üzlet bevételt kíván”, fogalmazott a címvédő Barcelona edzője, Ernesto Valverde, aki nincs elragadtatva a kiszervezéstől.
De hát nagy úr a pénz, rangos sporteseményeket csábít a dúsgazdag országba. Legutóbb a profi boksz nehézsúlyú világbajnoki döntőjét, hamarosan egy nemzetközi golfversenyt. Igaz, ez utóbbiról távol marad két világsztár; Tiger Woods és Rory McIlroy elhárította a szereplést, a busás fellépti díjjal együtt. Állítólag fejenként 2,5 millió dollár ütötte volna a markukat, ha nem ilyen finnyásak, és hajlandók arcukat adni az országimázshoz.
Szaúd-Arábia jobb színben akar feltűnni a világ előtt. Erre használja a sportot, ami a hanyatló Nyugaton népszerűbb, mint a vahhábita iszlám. A bigott szunnita vallási irányzat hagyományos közönségszórakoztatása a nyilvános lefejezés, amit istenkáromlás, hitehagyás, házasságtörés, homoszexualitás vagy boszorkányság címén szabnak ki.
María José Rienda, a síbajnokból lett spanyol sportminiszter az előkészületek idején közölte, kormánya nem támogatja, hogy olyan országban játsszák a szuperkupát, ahol „nem tartják tiszteletben a nők jogait”. Így született a kompromisszum, hogy három mérkőzésen mégiscsak szurkolhatnak nők a dzsiddai Abdullah Király Sportvárosban. Forradalmi vívmány ez Oszáma bin Láden szülőföldjén.
Jó híreink vannak akkor is, Kedves Olvasó, ha Ön magyar. Akkor csak igazán. A keresztény Európa határán végvárakként emelkednek a szép új stadionok (meg néhány csúnya). Példamutató szerénységgel eddig egyiket sem az uralkodóról nevezték el. A néhai focikirály, Puskás Ferenc becenevét viselő felcsúti Pancho Aréna mögött kedvesebb látvány a mi szemünknek a Vértes vadona, mint a Vörös-tenger. A nők sincsenek kitiltva. Hálátlanság, hogy mégis üresek a lelátók.