Hongkong;Hongkongi tüntetések;

- Sok ezren követeltek választójogot Hongkongban, aztán a rendőrség szétverte a tüntetést

Követelik továbbá a brutális rendőri túlkapások kivizsgálását, a mintegy 7000 eddig letartóztatott tüntető szabadon bocsátását és a Pekinghez lojális kormányzó lemondását.

Összecsapásokba torkollott az általános választójog bevezetéséért rendezett vasárnapi megmozdulás Hongkongban, a rendőrség könnygázt vetett be a tömeg feloszlatására - olvasható a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán. A rendőrség eleve rendkívül szigorú feltételekhez kötötte a demonstráció engedélyét, majd - mint a Reuters beszámol róla - amikor a tüntetők elárasztották a város város üzleti negyedének utcáit, a rendőrök azonnal fel is léptek a menet résztvevőivel szemben. A feloszlatott vonulás előtt a résztvevők - békés demonstrálók, köztük családok is - egy parkban aktivisták beszédeit hallgatták.

A rendőri közlemény szerint később tüntetők bántalmaztak két civil ruhás rendőrt, ezért látták szükségesnek az erőszakos fellépést. A megmozduláson, amelyen az SCM beszámolója szerint több ezren vettek részt,

a tüntetők az általános választójog bevezetését követelték a szeptemberben esedékes törvényhozói bizottsági választásokra, továbbá arra kérték fel a nemzetközi közösséget, hogy sújtsa szankciókkal a város kormányzatát, amennyiben ez a követelés nem teljesülne.

 A rendőrség arra is hivatkozott a demonstráció lefújásának indokaként, hogy a tüntetők több helyen úttorlaszokat állítottak fel. Nem sokkal a menet elindulása után pedig négy embert vettek őrizetbe amiatt, mert viperákkal, kalapácsokkal és csavarhúzókkal voltak felszerelkezve.

Hongkongban immár nyolcadik hónapja zajlik az a tüntetéshullám, amelyet eredetileg a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki, mára azonban a Peking-barát kormányzattal szembeni általános tiltakozássá alakult. A tüntetők követelik a brutális rendőri túlkapások kivizsgálását, továbbá a mintegy 7000 eddig letartóztatott szabadon bocsátását is. Közülük sokakat lázadással vádolnak, amiért akár 10 év börtönbüntetés is járhat. Rengeteg embert tartanak őrizetben rajtuk kívül, a számuk nem ismert. A lázadás vádjához a Carrie Lam kormányzó által bevezetett rendkívüli intézkedések nyomán elég csupán az arcot eltakarva demonstrálni.

Nem tudni, hogy miért változtatták meg a döntést arról, hogy Ukrajnába szállítják a berendezést.