Három évvel és egy nappal Donald Trump beiktatása után a szenátus kedden megkezdi az Egyesült Államok 45. elnöke elleni impeachment eljárás második, döntő szakaszát. Az alkotmány értelmében a száztagú testület kizárólagos joga annak elbírálása, hogy a képviselőház által már elmarasztalt elnök hivatalában maradhat-e. A várakozás hatalmas, bár a republikánus többség az egybehangzó elemzések szerint garantálja, hogy Trump kitölthesse első mandátumát, hiszen leváltásához 67 szavazatra lenne szükség. Az elnök a procedúra első napja után a tervek szerint a svájci Davosba utazik, hogy az amerikai gazdasági sikerekről és a Kínával aláírt kereskedelmi egyezményről tartson beszédet. A Fehér Házból azonban jelezték, hogy demokrata párti kihívóiról is lesz mondanivalója.
Az eljárás indulása előtt minden tekintet a szenátus republikánus többségét vezető Mitch McConnellre szegeződik. A 77 éves, Kentuckyt képviselő szenátor még mindig nem árulta el, milyen procedurális szabályokat szeretne elfogadtatni. Az sem világos, hogy az 53 republikánus szenátor közül lesz-e 51, aki ebben a kérdésben is beáll mögé, illetve akad-e legalább négy, aki a demokrata párti kollégákkal szavazva átbillenti az erőviszonyokat. A kulcskérdés a tanúk meghallgatása, illetve a képviselőház december 18-i döntése óta felmerült új bizonyítékok beengedése. McConnell egyszerre több tűz közé szorult. Nem csak a demokrata párti politikusok próbálnak nyomás gyakorolni rá, hanem a mérsékelt, nehéz választási küzdelem előtt álló republikánus szenátorokra is tekintettel kell lennie, miközben a Fehér Ház és a párt jobbszárnya feltétlen lojalitást vár el tőle.
A szenátust szorítja az idő, és nem is csak azért, mert az elnök és környezete mielőbb túl akar kerülni a kellemetlen epizódon. Trump február 4-én a törvényhozás két házának közös ülése előtt mondja el az unió helyzetéről szóló éves jelentését és nagyon nem szeretné, ha ekkor még mindig nyitott lenne az impeachment kérdése. A demokrata párti szenátorok közül négyen még versenyben vannak az elnökjelöltségért. Alighanem ők se bánnák, ha gyorsan végeznének, hiszen Iowában február 3-án lesznek a jelöltállító gyűlések és a másik nyolc induló addig is kampányolhat, amíg őket Washingtonhoz köti a kötelesség.
A szenátus a végső döntésig heti hat napon át, napi tizenkét órában fog ülésezni és ezalatt csakis az impeachmenttel foglalkozik. McConnell a feltételezések szerint meg fogja próbálni korlátozni a vád és a védelem beszédeire, illetve a szenátorok kérdéseire szánt időt. Így is csak akkor van esély a két héten belüli befejezésre, ha sikerül kivédenie a tanúk meghallgatását. Ha nem, akkor megjósolhatatlan, meddig húzódhat az eljárás. A republikánusok azzal fenyegetnek, hogy adott esetben minden, az ellenzék által beidézett tanúra ők is egy, a Demokrata Párt számára kellemetlen személy meghallgatásával válaszolnának. A két leggyakrabban emlegetett név ebben az összefüggésben Joe Biden és fia, Hunter Biden.
A Capitolium épületében a biztonsági szempontokra hivatkozva drákói szigort vezettek be. A tudósítók mozgását is korlátozták, így az újságírók a szünetekben sem kérdezhetnek a politikusoktól. Vannak, akik úgy vélik, hogy pont ez a lépés célja.