Szlovénia;bevezetés;sorkatonaság;

Szlovén katonák kiképzése

- Szlovéniában kevesen akarnak katonák lenni, ezért bevezethetik a kötelező sorkatonai szolgálatot

Minden évben megduplázódik a katonai életpályát elhagyók száma.

Szlovénia ismét bevezetheti a sorkatonai szolgálatot, amennyiben nem tudja megnövelni a fegyveres erők hivatásos katonáinak létszámát - írja az MTI. A szlovén védelmi minisztérium hosszú távú terveire vonatkozó, úgynevezett Fehér Könyvet kedden mutatták be a parlament felsőházának, a Nemzeti Tanácsnak.

A Delo szlovén hírportál szerint jelenleg 6368 állandó és 691 szerződéses katona van az országban, és a dokumentum szerint Szlovénia 2025-ig 7000 állandó és 1000 szerződéses katonát akar, 2030-ra e két számot 7500-ra és 1500-ra, 2035-re pedig 8000-re és 2000-re növelnék. Vagyis a kormány azt szeretné, hogy 2035-re Szlovéniában 10 ezer katona álljon készen bevetésre.

Amennyiben ez idő alatt nem sikerül megfelelő számú hivatásos katonát alkalmaznia, Szlovénia fontolóra veszi a sorkatonai szolgálat újbóli bevezetését.

A szlovén lap egyébként azt írja, hogy az országban minden évben megduplázódik a katonai életpályát elhagyók száma.

A tervek szerint az ország 2035-re éves szinten a bruttó hazai termék (GDP) 2 százalékát költené majd védelmi célú kiadásokra. Szlovénia 2004-ben lépett be a NATO-ba. A kormány éves szinten a GDP 1,01 egy százalékát fordította eddig a hadseregre. A NATO elvárásai szerint a védelmi célú kiadásoknak el kellene érniük a GDP két százalékát.

Ennek az összegnek a húsz százalékát felszerelésekre és fegyverekre költenék, változtatva a jelenlegi gyakorlaton, amely szerint a védelmi kiadásokra szánt pénzek nagy része fizetésekre és más kötelezettségek költségeinek a kifizetésre megy el.

A dokumentum arról is rendelkezik, hogy a hadseregnek képesnek kell lennie létrehozni két közepes zászlóaljat, amely majd részt vesz a NATO-missziókban. 2018-ban a 800 fős szlovén NATO-zászlóalj a harckészültségi ellenőrzés (CREVAL) során nem felelt meg az elvárásoknak, emiatt a kormány akkor felmentette a hadsereg vezérkari főnökét és helyettesét is.

Az orvosok több mint három hétig küzdöttek a génhibával született kicsi életéért, de nem tudták őt megmenteni - jelentette be kedden a lengyel ügyészség szóvivője Varsóban.