vírus;Jeff Bezos;Mohamed bin Szalmán;Dzsamál Hasogdzsi;

2020-01-22 10:52:58

A szaúdi koronaherceg maga hackelhette meg Jeff Bezos mobilját, öt hónappal később megölték Hasogdzsit

Szaúd-Arábia szerint ez abszurd feltételezés.

Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg telefonszámáról érkezhetett egy kémvírust tartalmazó üzenet Jeff Bezos telefonjára - írja a Guardian. Bezos annak a Washington Postnak a dollármilliárdos tulajdonosa - a kémvírus küldésekor, 2018-ban a világ leggazdagabb embere -, amiben Dzsamál Hasogdzsi rendszeresen publikálta Szaúd-Arábiával kapcsolatos, rendszerkritikus írásait.

A koronaherceg öt hónappal azelőtt küldhette Bezosnak a kémvírust, hogy Dzsamál Hasogdzsit megölték (2018. október 2.) a királyság isztambuli konzulátusán.

Bezos és a szaúdi vezető a kémprogram elküldése előtt néhány hónappal egy befolyásos hollywoodi producer partyján találkoztak, amelynek egyik célja éppen Szaúd-Arábia kedvezőbb megítélésének elősegítése, egy vonzóbb brand felépítése lett volna. A lap szerint Bezosnak nem volt oka gyanakodni, amikor a WhatsApp-on keresztül érkező videót megnyitotta 2018 májusában, hiszen a program elvileg titkosított üzeneket küld. A koronahercegtől érkező videóban azonban egy olyan kémprogram lapult, amely megfertőzte Bezos telefonját, majd néhány óra múlva nagy mennyiségű adatot ért el és továbbított. A Guardiannak arról nincsenek információi, hogy milyen adatok kerültek illetéktelen kezekbe, és hogy mit kezdtek azokkal.

Szaúd-Arábia kezdetben mindent tagadott Hasogdzsi megölésével kapcsolatban, majd végül azt állította, hogy a gyilkosság az újságíró hazahurcolására küldött osztag tagjainak önkényes döntése volt. Később a koronaherceg közvetett felelősséget vállalt.

"Én viselem az összes felelősséget, mert az én vezetésem alatt történt"

- mondta akkor bin Szalmán. 

2019 végén öt embert ítéltek halálra a gyilkosság miatt, azonban az ügyészség nem talált elegendő bizonyítékot ahhoz, hogy vádat emeljenek Mohamed bin Szalmán bizalmasa és volt tanácsadója, Szaúd al-Kahtáni ellen.

Az adatlopás után 9 hónappal a National Enquirer bulvárlap megírta, hogy Bezos megcsalja a feleségét. 2019-ben a Bezos által az eset után felbérelt magánnyomozók arra jutottak, hogy a milliárdos telefonjáról közelebbről meg nem nevezett szaúdiak loptak el intim üzeneteket. Ezzel szemben a lap azt állította, hogy a bennfentes információkat Bezos barátnőjének öccsétől kapták, ami szinte lehetetlennek tűnt, hiszen a testvérek gyakorlatilag nem beszélnek egymással. A Bezos-féle magánnyomozás adatait átadták az amerikai hatóságoknak.

A Guardian szerint a vizsgálati eredményt megkapta Agnès Callamard, az ENSZ jelentéstevője is, aki a politikai megrendelésre végrehajtott gyilkosságokkal foglalkozik. Információik szerint Callamard stábja hitelesnek találta az anyagot és terveik szerint ormálisan is megkeresik a szaúdi felet az ügyben. Callmardék tavaly saját vizsgálódásaikra alapozva mondták ki, hogy “hitelt érdemlő bizonyítékokat” találtak arra, hogy Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolását Mohamed bin Szalmán rendelte el.

Szaúd-Arábia tagadja, hogy Mohamed bin Szalmán koronaherceg lenne a felelős Jeff Bezos telefonjának feltöréséért - írta a BBC. A királyság londoni nagykövetsége szerint a felvetés abszurd, nyomozást sürgetnek az ügyben.