korrupció;

- Szivattyú

Felakasztotta magát egy bankár, aki érintett volt az angolai korrupciós botrányban. A tragikus véget ért férfiú azt követően szánta rá magát tettére, hogy meggyanúsították  az Afrika leggazdagabb nőjeként ismert Isabel dos Santos ügyében. A hölgy családi háttere is joggal számíthat közérdeklődésre, ugyanis apja a fekete kontinens déli részén található országot közel 30 éven át irányította, és 2015-ben, lemondásakor olyan törvényt fogadtatott el, amely mentesíti az elnöksége alatt elkövetett tettei büntetőfelelőssége alól. Az öngyilkosságot elkövető pénzember viszont korántsem lehetett ennyire biztos a dolgában.

Isabel dollármilliárdjainak pontos összegéről nincsenek adatok, de feltételezhető, hogy nem abból gyűjtötte őket, hogy apja jóvoltából az angolai állami energetikai vállalat vezetőjeként is tevékenykedett. A Forbes magazin mindenesetre érdemesnek tartotta arra, hogy a világ legmódosabb embereit soroló listájára felvegye.

Magyarországon ezt némiképp másként csinálják, de a korrupciós hátterű, a Forbes magazinig ívelő meggazdagodás mifelénk sem ismeretlen. Bár a mi miniszterelnökünknek is vannak lányai, ő jobban bízik az egyik vejében és hírneves földijében, akit sikerült ugyancsak a Forbes magazinig röptetnie. A Transparency International legfrissebb jelentése szerint ismét hat helyet zuhantunk a korrupciós világrangsorban, az Európai Unióban pedig csak – az egyébként javulgató – Bulgáriát tudtuk megelőzni. Mint írják: „Ha csak az EU-támogatásokból finanszírozott projekteket nézzük, akkor 2017-2018-ban a Mészáros Lőrinchez köthető cégek 23,5-szeres eséllyel nyerték a közbeszerzéseket, azaz 46 nyert közbeszerzésre csak egy vesztett jutott. Ezzel magasan az ő cégei teljesítenek a legjobban a közbeszerzések piacán. ...  A közpénzszivattyúk révén a jogállami normák megsértésével az adófizetők pénze magánvagyonná lényegül át. A korrupció a rendszer része lett, és nem mellékhatása.” 

Isabel dos Santos ellen egyébként már nyomoz az angolai ügyészség.