labdarúgás;

2020-01-30 20:10:00

Erkölcsi kötelesség a harc az antiszemitizmus ellen

A Borussia Dortmund labdarúgócsapatának vezetője is részt vett a múlt héten Jeruzsálemben a Holokauszt Világfórumon, megtiszteltetésnek vette a meghívást.

Hans Joachim Watzke, a Borussia Dortmund labdarúgócsapatát működtető részvénytársaság vezérigazgatója is részt vett Jeruzsálemben az ötödik alkalommal megrendezett Holokauszt Világfórumon. Az idei eseményen az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának 75. évfordulójára emlékeztek a résztvevők, akiket 49 országból hívtak meg. A több mint háromezer meghívott vendég között voltak politikusok – többek között Mike Pence amerikai alelnök, Vlagyimir Putyin orosz elnök, Emmanuel Macron francia és Frank-Walter Steinmeier német államfő -, emberjogi aktivisták, Holokauszt-túlélők is. A világfórum mottója „Emlékezés a Holokausztra, harc az antiszemitizmus ellen”. 

„Számunkra óriási megtiszteltetés, hogy a Borussia Dortmund is meghívást kapott, a szervezők így ismerték el azt a harcot, amit tizenkét éve folytatunk a kirekesztés, gyűlölet, rasszizmus és antiszemitizmus ellen – mondta Watzke. – Minden jó érzésű embernek erkölcsi kötelessége  szembefordulni a szélsőjobboldallal. A futball a legnépszerűbb sportág, az egész világ figyeli a szereplőket, súlya van annak, amit mondunk és teszünk. Ki kell állnunk a valódi értékek mellett és elítélni az antiszemitizmus, a gyűlölet minden formáját.”

A sportvezető elmondta, klubja tavaly áprilisban egymillió euróval támogatta a jeruzsálemi Holokauszt-emlékmű felállítását. 

„Tanulnunk kell a múltban elkövetett hibákból, nem szabad úgy tenni, mintha rendben lenne, sokat kell beszélni az antiszemitizmusról és muszáj harcolni ellene, a jövőben is támogatunk anyagilag és erkölcsileg olyan kezdeményezéseket, melyek célja a béke megőrzése, a gyűlölet megállítása" - hangsúlyozta Watzke. 

„Az emberiség történetének legszörnyűbb bűneit honfitársaim követték el – emelte ki beszédében a világfórumon Steinmeier. – Szembe kell néznünk a történtekkel, hogy ezek később ne ismétlődhessenek meg.”

A jeruzsálemi világfórum után ezen a héten Auschwitz-Birkenauban emlékeztek meg a haláltábor felszabadításának 75. évfordulójáról. A résztvevők délelőtt az auschwitzi haláltáborban jártak, délután a birkenaui tábor bejáratánál folytatódott a megemlékezés. Itt érkeztek meg a vonatok a deportált zsidókkal.   

„Egyszerre volt nyomasztó, szívszorító és felemelő ez az esemény – jelentette ki a klubvezető. – Auschwitz a Holokauszt szörnyű szimbóluma. A mi felelősségünk, hogy beszéljünk azokról a szörnyűségekről, amik itt történtek, hogy mindig emlékezzünk azokra a felfoghatatlan borzalmakra, amik itt történtek. Minden túlélő egy csoda. Hallgatni őket, a szemükbe nézni, felkavaró, felejthetetlen emlékek.”

Az auschwitzi haláltáborban 1,1 millió zsidót végeztek ki, 1945. január 27-én szabadították fel a szovjetek, akik hétezer túlélőt találtak a helyszínen.