Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetté nyilvánította csütörtökön az új koronavírus által Kínában okozott tüdőgyulladás-járványt. A döntést Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója jelentette be a szervezet vészhelyzeti bizottságának genfi ülését követően.
A szakértőkből álló független testület azt követően foglalt állást a nemzetközi vészhelyzet kihirdetéséről, hogy az összegyűlt bizonyítékok szerint már 18 országba terjedt át a vírus.
A testület hangsúlyozta, hogy nem ajánlja kereskedelmi és utazási korlátozások bevezetését.
A genfi sajtóértekezleten Tedros úgy fogalmazott, hogy az elmúlt hetekben tanúi lehettünk, amint kialakul egy példátlan járvány, amelyre ugyanakkor példátlan válaszintézkedések születtek. "Szeretném leszögezni, hogy ez a bejelentés nem a Kínával szembeni bizalmatlanság kinyilvánítása" - mondta.
"A legnagyobb aggodalmunk az, hogy a vírus átterjedhet gyengébb egészségügyi rendszerrel rendelkező országokra" - tette hozzá.
A vészhelyzetet elrendelésével feljogosították a WHO igazgatóját, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg a tagállamok részére a járvány kezelésére, a vírus globális terjedésének megfékezésére.
A WHO definíciója a vészhelyzetre egyébként olyan rendkívüli esemény, amely a betegség nemzetközi elterjedése révén közegészségügyi veszélyét jelent más államokra is, ezért megfékezése összehangolt nemzetközi fellépést igényel. Ezekre tehet ajánlásokat a szervezet nevében Tedros Adhanom Ghebreyesus.