A pénteki Brexit-nap felemelő eseményei után minden jel arra utal, hogy hétfő már az EU-n kívüli élet józan valóságát tükrözi. A tévéközvetítéseken és az interneten keresztül az egész világ követhette, ahogy este 11 órakor a Downing Street 10. visszafogottan, a Parliament Square-en viszont Nigel Farage, a Brexit "atyja" vezetésével több ezer elkötelezett, sőt elvakult kilépés-párti túláradóan ünnepelte az új korszakot. Skócia halottvirrasztással mutatta ki érzelmeit. Nicola Sturgeon, az autonóm kormány feje kijelentette: a tartományt "a skótok túlnyomó többségének akarata ellenére távolították el az Európai Unióból".
A Brexit-nap jelképes pillanatai közé tartozott, hogy a pénteki rendkívüli kormányülést az észak-angliai Sunderland-ben rendezték meg, mely a 2016-os népszavazás eredményhirdetése során első választókörzetként jelentette be a kilépés melletti többséget. A Brexit Párt brüsszeli kontingense Ann Widdecombe, volt konzervatív államtitkárral, Strictly Come Dancing és karácsonyi pantomím "sztárral" az élen tért vissza Londonba. Miután felvették utolsó, adómentes 323 eurós napidíjukat, stílusosan a Eurostar "Brexodus Express" első osztályú kocsijában tették meg az utat.
Boris Johnson igyekezett tartózkodni attól, hogy az EU-szimpatizánsok "orrát beledörgölje vereségükbe". Az angol csemegékre korlátozódó búcsúfogadás szigorúan a rezidencián belül zajlott és a részvevők listája sem szivárgott ki. Annyit tudott meg a The Evening Standard, hogy Dominic Cummings, Boris Johnson orákuluma, az egykori Vote Leave frontembere zokogásban tört ki, amikor álma valósággá vált. Boris Johnson az este 11 órát a felújítás alatt álló Big Ben helyett saját gongjának megütésével tette felejthetetlenné, majd egy jóakarója által ráhagyott 1994-es, 350 fontos (140 ezer forint) Chateau Margaux vörösborral köszöntötte az új világot. A távozás egyik jellegzetes imázsává válhat a Johnson és ifjú kedvese, Carrie Symonds közös kutyájáról, a brit nemzeti zászló színeibe öltöztetett Dilynről készült felvétel. A kormányfő a "hagyományos" tévécsatornákkal szembeni fokozódó ellenszenvéről tanúskodva a szociális hálón keresztül hozta nyilvánosságra búcsúbeszédét. Ebben "tényleges nemzeti megújulásról és változásról", az egyes országrészek közötti különbségek kiegyenlítéséről és a sikerbe vetett reményéről szólt. A száműzött "Brexit" szót egyetlen alkalommal sem használva hangsúlyozta: "Engedelmeskedett az embereknek, visszavette a szuverén kormányzáshoz szükséges eszközöket, melyek segítségével ez a briliáns ország kibontakoztathatja képességeit".
Az átmeneti időszak ellenére az EU-t immár visszafordíthatatlanul elhagyott szigetország vasárnapi lapjai és tévés politikai magazinjai félreérthetetlenné tették, hogy az Egyesült Királyság keményvonalas politikát követ majd a Brüsszellel folytatott kereskedelmi tárgyalásokon. Történt ez annak ellenére, hogy a brit emberekhez intézett nyílt levelében a francia elnök "közös érdeknek" nevezte a lehető legszorosabb és legmélyebb partneri viszony kiépítését. Emmanuel Macron kiemelte, hogy az EU-nak "nem szándéka Nagy-Britannia megbüntetése". Egy a The Sunday Times-hoz kiszivárogtatott dokumentum szerint Dominic Raab külügyminiszter utasította a brit diplomatákat, hogy állomáshelyeiken ne próbáljanak az EU-tagországok követségein keresztül befolyást gyakorolni, illetve nemzetközi szervezetek ülésein igyekezzenek EU-partnereiktől távol elhelyezkedni. Bár december 31-ig változatlanul érvényesek az Egyesült Királyságban az Unió szabályai, a brit diplomácia feje által szétküldött távirat világos utasításban rögzíti: az EU nem akadályozhatja meg, hogy brit külügyérek nyíltan kifejtsék a szigetország saját külpolitikai álláspontját és figyelmen kívül hagyják Brüsszel pozícióját. Ezzel megnyílhat az út a Donald Trump Amerikájához fűződő viszony szorosabbá fűzése és többek között az EU közel-keleti politikájával szembeni fellépés előtt.
Boris Johnson hétfőn EU-nagykövetek jelenlétében adja elő kulcsfontosságú programbeszédjét, melynek fő pontjai már vasárnap világossá váltak. Az udvariaskodásnak immár kevés helyet hagyó felszólalás szerint az Egyesült Királyság a kanadai modellt követő korlátozott kereskedelmi megállapodásra készül az Európai Unióval. Nem zárja ki azonban az ausztrál stílusú megegyezést sem, amely a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) által követett előírásokat követné, ugyanakkor egyes lényeges kérdésekről külön-külön határozatot hozna. Ez a megközelítés a december 12-i választást megelőző parlament által ismételten elutasított ún "no-deal" Brexit újracsomagolásával érne fel. London a határellenőrzés esetleges szükségessé válása ellenére sem tervez alkalmazkodni az EU szabályaihoz és nem engedi meg, hogy az Európai Bíróság megkíséreljen beleszólni az Egyesült Királyság és az EU közötti kereskedelmi kapcsolatokba. Johnson megismétli korábbi fogadalmát: a 11 hónapos átmeneti időszak meghosszabbítása fel sem merülhet.