minimálbér;

2020-02-06 09:00:16

Szonda

Megszokott dolog, hogy a kormány saját médiafelületein dob be a köztudatba terveket, többnyire fel sem vállalva az ötletet szondázza az érintetteket. Hónapok óta kavarog a minimálbér kérdése a sajtóban, valljuk be, langyos fogadtatás mellett, pláne miután a munkaadók ellenállásán megbukott a kétéves megállapodásban aláírtnál magasabb év eleji emelés ügye. Érezhetően a minimálbérrel foglalkozó ellenzéki próbálkozások sem képesek ingerküszöb fölé lendíteni a kérdést a közvéleményben.

Ebbe a szélcsendbe lopakodott be az ötlet a kormány napilapjába, hogy össze kellene vonni a minimálbért és a garantált bérminimumot, a kettő átlagában kellene meghatározni az immár egyetlen kötelező legkisebb bért. Ez már csak az országimázs szempontjából is remek lenne, hiszen most minden összehasonlításban pocsékul állunk, de az átlagolt bér már felrepítene bennünket legalább a V4 országok élére. Az egységes minimálbér nem ördögtől való, hisz 2006 előtt csak egy tarifa volt az országban, de a sikeres szondázás kedvéért ne feledjük: az átlag a magasabb értéket mindig leszállítja. A több mint 750 ezer garantált bérminimumos akkor is rosszul járna hosszabb távon, ha az összevont bért csak az újonnan munkát vállalókra alkalmaznák, s nekik „csak” évekig nem emelnék a bérüket, amíg az újak el nem érik az ő szintjüket.

Mivel pedig az állam tömegesen foglalkoztatja garantált bérminimumon az alkalmazottait, biztosak lehetünk ebben a szakképzettséget, tudást, diplomát semmibe vevő „felzárkóztató” megoldásban. A versenyszféra a munkaerőhiány miatt kénytelen jóval a legkisebb bérek felett megfizetni a tanult embereket – hangzik az érvelés. Ferge Zsuzsa szociológus a legkisebb jövedelemből élők állami támogatásainak elosztását elemezve használta először nálunk az érdemes és érdemtelen szegények kategóriáit. A garantált bérminimum megszüntetése ebben a formában ugyanebbe a két csoportba sorolná az ország jövőjét jelentő tanult főket: az érdemeseket megfizetik a piaci cégek, az érdemteleneket meg tovább alázza a kormány.

Csak a szonda kedvéért: az ötlet jó, a részleteken még legyenek szívesek dolgozni.