Erőteljesen kritizálták európai parlamenti képviselők, szakértők és civil szervezetek küldöttei a 7. cikkelyes eljárást folytató uniós kormányközi testületet, amiért a Magyarországgal és Lengyelországgal szemben elindított folyamat gyakorlatilag egyhelyben topog. A jogállami normák megsértésének veszélye miatt elkezdett eljárásról csütörtökön az európai képviselő-testület zöldpárti frakciója szervezett tanácskozást Brüsszelben.
Az EU soros horvát elnöksége nevében szót kapott Suzana Dresaj jogi tanácsadó közölte, hogy a 7. cikkelyes eljárás továbbviteléről egyelőre egyeztetnek az érdekeltekkel, amiből az következik, hogy egyhamar valószínűleg nem tűzik napirendre a magyar és a lengyel jogállamiságról szóló vitát az EU Tanácsában. Utoljára tavaly decemberben, a finn soros elnökség idején tartottak meghallgatást a magyarországi média- és akadémiai szabadságról, valamint az igazságszolgáltatás függetlenségéről.
A konferencián meghívottként részt vevő Judith Sargentini volt EP-képviselő, a magyarországi helyzetről szóló EP jelentés előadója kérdésekre válaszolva felidézte, mennyire meglepte őt 2018. szeptemberében, hogy a parlament kétharmada megszavazta a 7. cikkelyes eljárást kezdeményező javaslatát: "Örülök, hogy belevágtunk, és sikerült többséget szereznünk." A Fidesznek otthont adó Európai Néppárt frakcióját szerinte a CEU budapesti kiebrudalása állította a jelentés mellé, az Orbán-kormány többi húzása valójában hidegen hagyta.
A zöldpárti ex-képviselő bírálta a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottságot, amiért nem indította el a szankciós folyamatot a magyar kormánnyal szemben, és nem segítette őt az állásfoglalás kidolgozása során. "Egyetlenegy dokumentumot sem osztottak meg velem, ami ne lett volna nyilvánosan elérhető" – mondta. A jelentés elfogadásakor a soros EU elnöki székben ülő, a szélsőjobbal lepaktált osztrák kormány pedig elutasította, hogy a kezdeményező EP bármilyen szerepet kaphasson a 7. cikkelyes folyamatban. A miniszteri tanács hozzáállása azóta mit sem változott. Sargentini azt is felelevenítette, hogy "Orbán és Berlusconi barátja", Antonio Tajani akkori EP-elnök nem állt ki határozottan a magyar médiakampányok céltáblájává vált európai parlamenti képviselők mellett.
Laurent Pech, a londoni Middlesex Egyetem jogász professzora megsemmisítő kritikával illette a 7. cikkelyes eljárást, amiért a viták és meghallgatások a nyilvánosság teljes kizárásával, átfogó helyzetértékelések és a félrevezető információk, csúsztatások bizonyítékokra alapuló megválaszolása nélkül zajlanak.