Angliában repülőgépeket dobált, utcákat árasztott el és darut hajlított félbe, de térségünkben is jelentős károkat okozhat a Ciarának becézett viharciklus, ami némileg legyengülve, vasárnap este éri el Magyarországot.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) a Facebookon számol be a viharral járó kockázatokról, és azt is leírják, mit kell tenni a veszélyes helyzetekben.
Közleményükben idézik az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentését, mely szerint aCiara hétfőre virradó éjjel csak a dunántúli megyékben tombolhat, hétfőn és kedden azonban már országszerte lehet számítani akár 90 km/órás sebességet is meghaladó, rendkívül erős széllökésekre. A hidegfront mentén a Dunántúlon egy-egy zivatar is kialakulhat.
A Ciara fákat csavarhat ki a földből, vezetékeket szakíthat le, megrongálhatja a házak tetőszerkezetét, közlekedési zavarokat és akadályokat idézhet elő, ezért fontos, hogy készüljünk fel és tudatosan védekezzünk az erős széllökések ellen:
zárjuk be a nyílászárókat,
vigyünk be a házba minden olyan tárgyat, amelyet a szél felkaphat,
, áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket,
készüljünk fel egy esetleges áramszünetre,
ne hagyjuk felügyelet nélkül a gyerekeket és a betegeket,
ha tehetjük, ne menjünk ki a szabadba.
Ne maradjunk az autóban, ne közelítsünk riadt állatokhoz
Ha mégis a szabad ég alatt ér minket a szélvihar, viselkedjünk nyugodtan és körültekintően: keressünk védett, stabil helyet (épületeket és aluljárókat), kerüljük a fákat, védjük a szemünket, az erős széllökések ellen pedig oszlopba vagy kerítésbe kapaszkodjunk. A kisgyerekeket fokozottan védjük a széltől. Hagyjuk el járművünket, mert bentről csak korlátozottan érzékelhetők a fenyegető veszélyek (például egy fa dőlése). Ne közelítsük meg se a leszakadt vezetékeket, se az állatokat, mert a viharban viselkedésük kiszámíthatatlanná válhat – figyelmeztet az OKF.