A korábbinál aggasztóbb kép alakult ki hétfőn a koronavírus nagy-britanniai terjedésével kapcsolatban. A kormány szigorúbb intézkedéseket vezet be, hogy az érintettek ne szeghessék meg a karantén szabályait. Matt Hancock egészségügyi miniszter a tárca honlapján hozzáférhetővé tett közleményben tudatta, hogy az „újfajta koronavírus előfordulása és átadása komoly, azonnali veszélyt jelent a közegészségre”. A komor hangnem és minősítés mögött az az információ áll, hogy a jelenleg az észak-angliai Wirral régióban kialakított karanténban őrzött, az első vuháni transzferrel hazamenekített nyolcvan koronavírus-fenyegetett egyike „meg akar szökni”.
Az Egyesült Királyság az elmúlt napokban csaknem háromszáz állampolgárát szállította haza különrepülőgépeken Vuhánból. Részükre a wirrali Arrowe Park kórházon kívül a Londonhoz közelebbi Milton Keynes-ben található Kents Hill Park konferenciaközpontot nyilvánították hivatalos „izolációs egységgé”. A jelenlegi adatok szerint az eddig tesztelt sok száz személy közül nyolcnak az eredménye volt pozitív. Őket a 2003-as Sars víruskitörés kapcsán kialakított szakosított kórházi elkülönítőben helyezték el.
A fokozódó brit félelmek fő okozója egy mindeddig meg nem nevezett úgynevezett szuper-vírushordozó, akinek az elmúlt két heti mozgását immár több ország hatóságai igyekeznek felgöngyölíteni. Amit tudni lehet, hogy a dél-angliai Hove-ban élő, ötvenes éveit taposó üzletember január végén részt vett egy Szingapúrban rendezett gázipari konferencián, melynek egyik meghívottja a koronavírus „epicentrumából”, a kínai Vuhánból érkezett. Az angliai szakember Szingapúrból egyenesen a francia Alpokba utazott rövid síüdülésre. A Les Contamines-Montjoie-i szálláshely többi vendége közül már öten részesülnek kórházi ellátásban Franciaországban, további hat brit állampolgár pedig szintén francia kórházakban áll megfigyelés alatt. A jelenleg a londoni St Thomas' klinikán kezelt üzletember „rossz időben rossz helyen tartózkodott” esetleges áldozatai közé sorolhatók egy Mallorcán diagnosztizált beteg, az easyJet január 28-i genfi járatának utasai, valamint a hove-i The Grenadier kocsma személyzete és kuncsaftjai, akiket hazatérése után fertőzhetett meg.
Újabb csoport németet szállítottak haza a kínai Vuhanból. A 16 felnőtt és négy gyerek tesztjei kivétel nélkül negatívak. Azonban 14 napig karanténban kell maradniuk, és a vírus jelenlétét vizsgáló tesztet minden negyedik nap elvégzik náluk. Elhelyezésükről és ellátásukról a Német Vöröskereszt (DRK) gondoskodik. Egy héttel korábban, február 2-án egy 124 fős csoportot szállítottak Vuhanból Németországba. Közülük kettőnél volt pozitív a koronavírus jelenlétét vizsgáló teszt, a frankfurti egyetemi klinikán helyezték el őket. A többiek karanténban vannak, újabb fertőzöttet nem találtak.
Csak több szigorú feltétel teljesülése esetén végzik el itthon a koronavírus tesztjétMikrobiológiai vizsgálatot kizárólag a koronavírus-fertőzésre gyanús, meghatározott tüneteket mutató betegeknél lehet és kell végezni – közölte Nemzeti Népegészségügyi Központ az MTI-vel. Hozzátették: egészséges, más betegség tüneteit mutató embert kizárólag járványügyi indokok alapján, bizonyítottan koronavírussal fertőzöttel való szoros kontaktus esetén kell szűrni. Közleményük szerint „a sajtóhírekben megjelent, Kínából hazatért embernél a fertőzés gyanújának kritériumai nem igazolódtak, ezért laboratóriumi vizsgálatra nem volt szükség.” (Már Kínában betegnek érezte magát Magyari Éva, ezért itthon rögtön megpróbálta kivizsgáltatni magát, hiába. Az információs vonalon azt közölték, hogy „semmi értelme bemenni a kórházba, mert, ha nincs tünetünk, nem tudják kimutatni a vírust” – írta a 24.hu.)
A népegészségügyi központ hangsúlyozta, hogy az általuk kiadott eljárásrend szerint koronavírus-fertőzés szempontjából akkor számít gyanúsnak egy eset, ha a súlyos, akut légúti fertőzésben – láz, köhögés, fulladás – szenvedő, kórházi ellátást igénylő beteg a tünetek kezdetét megelőző 14 napban Kínában járt és klinikai állapotára nincs más egyértelmű magyarázat. Gyanúsnak tekintik azt a beteget is, aki a tünetek kezdetét megelőző 14 napon belül Kína Hupej tartományában járt vagy szoros kapcsolatban volt koronavírus-fertőzöttekkel, esetleg olyan kórházban járt, ahol a vírussal fertőzötteket kezelnek. A közlemény szerint a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetben az ellátásra jelentkezők kivizsgálása az eljárásrend betartásával történik.
(MTI)
Továbbra is Hupej a gócpontHupej tartományban már csaknem 30 ezer koronavírusos megbetegedést regisztráltak, miközben Kínában már 40 ezer felett jár az összes megerősített megbetegedések száma. A friss adatok alapján továbbra is a járvány gócpontjában a legmagasabb a halálozási ráta, de néhány régióban romlott a helyzet egy hét alatt. Habár az új megbetegedések száma lassabban növekszik az elmúlt napokban, mint korábban, a napi halálesetek száma egyelőre még emelkedőben van.
Világszerte 27 országban regisztráltak fertőzötteket, Kínán kívül összesen 330 embert. Külföldön ketten haltak bele a fertőzésbe: egyikőjük a Kínához tartozó, de nagy autonómiát élvező Hongkongban, a másik a Fülöp-szigeteken vesztette életét.