helyreigazítás;Hírcsárda;

2020-02-11 17:08:16

Helyreigazításra kényszerült a Hírcsárda, és ez kicsit sem vicces

Schiffer Miklós stílustanácsadó igen rossz néven vette, hogy egy meredek vicc szereplőjeként került fel az oldalra.

Ritka, hogy egy vállaltan álhíreket közlő viccportál magyarázkodásra kényszerül, amiért nem az igazat írja, február 11-én azonban ez történt: a Hírcsárda egy kicsit sem humoros, de annál szabályszerűbb helyreigazítást tett közzé honlapján és a Facebookon, amiben egy február 6-i posztjuk miatt követik meg a sértett felet.

Mivel a Hírcsárdától megszokott, hogy a poén kedvéért magukat is helyreigazítják, és még nagyobb álhírt közölnek, a Népszava megkérdezte őket, hogy ez most vicc volt-e vagy komoly, hiszen előbbinek vérszegény, utóbbinak megdöbbentő lenne.

Válaszukból kiderült, hogy ez az, aminek látszik. „... sajnos előfordul, hogy olyan helyreigazítást teszünk közzé, ami nem vicces, ezért elnézést is kérünk minden olvasónktól. (…) Ügyvédi felszólítást kaptunk, hivatalos pdf-ben, pecséttel, meg mindennel, és annak tettünk eleget” - írták lapunknak.

Vagyis, Schiffer Miklós, a felkapott stílustanácsadó és ruhaszalon-tulajdonos megsértődött, amiért ilyen kontextusban szerepeltették nevét egy humoros álhíroldalon, és pert helyezett kilátásba – ez pedig annyira hatott, hogy a Hírcsárda oldaláról eltűnt a kifogásolt február 6-i tartalom is.

Érthető persze, hogy egy necces, a vicc és a kegyeletsértés határán mozgó tartalomhoz valaki nem szeretné kéretlenül a nevét adni – ám a történtek precedens értékűek lehetnek: innentől kezdve gyakorlatilag bármelyik közéleti szereplő perrel fenyegetheti az álhíroldalt, amiért bevallottan álhíreket közölt róluk.

Ha így folytatjuk, marad egy kiherélt, valós nevekkel viccelni sem merő Hírcsárdánk, aminek humorát a tavaly 64 helyreigazítási pert elvesztő kormánymédia álhírgyártó szorgalma sem tudja pótolni.

Mint a Magyar Hang megjegyzi, hasonló esetre 2010-ben is volt példa: akkor az Oktatási Államtitkárság háborodott fel a „Hoffmann Rózsa a focipályán is engedne buktatni” című cikk – az államtitkárság szerint  „az első szótól kezdve az utolsóig hamis tényállítás” - miatt, és a tartalom eltávolítását követelték, sikertelenül.