médiatanács;

- Impotenciát színlel a Médiatanács

Mint a kutya a vizet, úgy rázta le magáról a Médiatanács a köztévé botrányos Karácsony-interjújával kapcsolatos felelősséget és teendőket.

Az M1 a múlt hónapban – a főpolgármester október 13-i megválasztása óta először – behívta beszélgetni az esti hírműsor stúdiójába Karácsony Gergelyt. A közmédia elvben elfogulatlan riportere egy Fidesz-szóvivő modorában szembesítette Karácsonyt a kormányoldal politikai elvárásaival, a mondatait nem hagyta befejezni, a leghangsúlyosabban pedig azt a kérdést igyekezett tisztázni, hogy miért nem kerékpárral ment a főpolgármester az óbudai Kunigunda utcába. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége az eset miatt a Közszolgálati Kuratóriumhoz és a Médiatanácshoz fordult, mivel az elfogult műsorvezetés ellentétes a magyar sajtójog és a közszolgálati kódex előírásaival.

A Médiatanács állásfoglalása szerint azonban ezzel nekik nincs dolgok, mert a kiegyensúlyozottság követelményét nem egyes műsorszámokon belül, hanem a teljes műsorfolyamban kell érvényesíteni, a szerkesztői szabadságba pedig a médiahatóság nem szólhat bele. (Ezzel azt állítják, hogy a közmédia bátran diszkriminálhatja pozitívan a Fideszt és negatívan az ellenzéket, aminek azonban nem csak a törvények betűje, hanem számos bírósági ítélet is ellentmond.) Felhívják továbbá a figyelmet, hogy a közszolgálati kódex előírásainak érvényesítése a Közszolgálati Kuratórium feladata. Csakhogy a kuratóriumnak nincs más jogosítványa, mint hogy ha problémát érzékel, akkor a Médiatanácshoz fordul – amit ebben az ügyben meg is tett.

Írásunk megjelenése után megkereste lapunkat a Médiatanács, kérve pontosításuk közzétételét „Cikkük végén tárgyi tévedés szerepel, amikor azt írják: »(…) a kuratóriumnak nincs más jogosítványa, mint hogy ha problémát érzékel, akkor a Médiatanácshoz fordul – amit ebben az ügyben meg is tett.« A valóság ezzel szemben az, hogy a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriuma nem fordult a Médiatanácshoz, ráadásul a kuratóriumnak nem csak ez az egyetlen jogosítványa a közszolgálatiság érvényesülésének felügyeletére.”

A Médiatanács jelzése nyomán megkerestük Debreczeni Józsefet, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának tagját, aki lapunkat arról tájékoztatta: a Kuratórium az ellenzéki delegáltak határozott szándéka ellenére valóban nem fordult a Médiatanácshoz, minthogy a három ellenzéki tagja által benyújtott – ezt célzó – indítványt a legutóbbi ülésen a többség (3 igen, 0 nem 5 tartózkodás mellett) nem volt hajlandó napirendre venni. Korábban volt arra példa, hogy az egyik kuratóriumi tag maga nyújtott be panaszt a Médiatanácshoz. Ezt azonban mint „magánszemély” panaszát kezelték – vagyis figyelmen kívül hagyták –, minthogy a kuratóriumi tagi státus egyéni kezdeményezésre nem jogosít.

A vonatkozó eljárási szabályok szerint valamely műsorszám ellen panasszal élni „személyes érintettség" okán lehet, abban az esetben, „ha Önt a saját, egyedi ügyében érte jogsérelem, és intézkedést kér az NMHH-tól. Vagyis, ha Ön személyesen érintett”. Eszerint maga Karácsony Gergely fordulhatott volna a Médiatanácshoz. Ám ennek is van előfeltétele: elsőként magához a bepanaszolni kívánt médiumhoz kell fordulni a sérelem orvoslása érdekében, s ha ez nem járt eredménnyel, akkor lehet a Médiatanácshoz folyamodni. -Logikusan adódik persze, hogy az „egyszerű nézőt” is személyes sérelem éri, amennyiben félretájékoztatják, egyoldalúan, nem tárgyilagosan stb. tájékoztatják – jegyezte meg Debreczeni, azt is hozzátéve: nagyon sokat érne, ha a Médiatanács taxatíve kifejtené, milyen egyéb jogosítványai vannak még a kuratóriumnak a „közszolgálatiság érvényesülésének felügyeletére”, ez ugyanis az ellenzéki delegáltak és a nyilvánosság számára sem nyilvánvaló.

Az oltást minden csecsemőnek pár órával a születése után meg kell kapnia a kórházban, majd otthon folytatni az adagolását. A közösségi portálokon december eleje próbálnak a szülők megbontott, más gyerek oltásából megmaradt készítményhez jutni.