eljárás;Országos Tisztifőorvos;koronavírus;

Illusztráció

- Kiadták, hogy mi a kórházak feladata koronavírus-gyanú esetén

A fertőzés gyanúját is be kell jelenteniük a kórházaknak.

Az Országos Tisztifőorvos aktualizált eljárásrendben kiadta, hogy mit kell tenniük a kórházaknak, ha egy betegnél felmerül a koronavírus gyanúja. Már a fertőzés gyanúját is be kell jelenteni a megyei kormányhivatal népegészségügyi főosztályának, munkaidőn kívül pedig a kormányhivatal ügyeletének – derül ki a birtokunkba került dokumentumból.

Az alábbiak a teendők a beteggel:

  • A betegre sebészi maszkot kell adni.

  • A beteggel érintkező egészségügyi dolgozók a szokásos egyéni védőeszközök (például köpeny, kesztyű) mellett FFP2 vagy FFP3 respirátort (légzésvédőt) viseljenek.

  • A beteget haladéktalanul el kell különíteni infektológiai osztályon külön (lehetőleg előtérrel rendelkező, jól szellőző egyágyas) kórteremben.

  • A betegtől mintát kell venni új koronavírus kimutatása irányában: aeroszol képződéssel járó mintavételi beavatkozásokhoz FFP3 respirátor, védőszemüveg/arcvédő, kesztyű, védőruha/köpeny szükséges.

  • A mintát a Nemzeti Népegészségügyi Központba kell szállítani, a szállításról az egészségügyi intézmény gondoskodik.

  • Beteget ellátó egészségügyi dolgozókat regisztrálni kell: ha a beteggel történt kontaktustól számított 14 napon belül légúti tünetek lépnek fel az egészségügyi dolgozónál, azt azonnal jelentenie kell.

  • A kórteremben folyamatos környezet fertőtlenítés szükséges virucid hatású fertőtlenítőszerrel.

  • Beteg indokolatlanul nem hagyhatja el a kórtermet.

  • A látogatók számát minimalizálni kell, előzetes regisztráció után, védőeszközben léphetnek be a kórterembe. A látogatóknak a védőeszközöket az egészségügyi intézmény biztosítja, annak használatát meg kell tanítani.

Amennyiben az elkülönített beteg mintája új koronavírusra pozitív lesz, és ha a beteg szállítható állapotban van, mentővel a Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetbe kell szállítani.

Két egyetem arra kérte a fertőzött területekről hazatérőket, hogy ne menjenek be az intézménybeKörlevélben kérte az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) a koronavírussal fertőzött területekről hazatérő munkatársait, hallgatóit, hogy két hétig ne menjenek be az intézménybe. „Felszólítjuk az Észak-Olaszországból (a Rómától északra fekvő olasz területekről), valamint más fertőzési gócpontnak számító területről érkező munkatársainkat, hallgatóinkat, vendégeinket, hogy önként maradjanak távol az egyetemi közösségtől két hétig" – olvasható a levélben. Azt is kérték, hogy az érintettek e-mailben jelezzék a távolmaradásukat és annak okát. A hiányzás igazolt távollétnek minősül. A Szegedi Tudományegyetem szintén újabb intézkedéseket vezetett be a 30 ezres egyetemi közösség egészségének megóvása érdekében. A döntés alapján nem rendelhető el kiküldetés a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján közzétett veszélyeztetett területekre, azokat pedig, akik pedig február 12. után érkeztek vissza onnan, haladéktalanul mentesíteni kell a munkavégzés alól - távolléti díj fizetése mellett - a hazaérkezésüket követő naptól 14 napra. A körlevélben arra is felhívták a figyelmet, hogy az érintett területekre történő utazásokat lehetőség szerint függesszék fel, az onnan érkező delegációk, meghívott személyek fogadását pedig halasszák el. Az SZTE az óralátogatás, az egyetemi közösségi terek és az épületek látogatása, valamint a személyes ügyintézés mellőzését kérte azoktól, akik az új koronavírussal érintett területen jártak az elmúlt két hétben, vagy ugyanezen időszakban olyan emberekkel találkoztak, akik a koronavírussal érintett területen jártak a találkozásukat megelőző két hétben, esetleg ilyen személlyel élnek közös háztartásban. Az indokolt távolmaradás esetén semmilyen hátrány nem éri a hallgatókat, a hiányzásokat rugalmasan kezelik. „Szegeden eddig nem azonosítottak koronavírussal fertőzött beteget” – áll a közleményben. (MTI)

Legkésőbb pénteken döntést hoz a bíróság.