Az Országos Tisztifőorvos aktualizált eljárásrendben kiadta, hogy mit kell tenniük a kórházaknak, ha egy betegnél felmerül a koronavírus gyanúja. Már a fertőzés gyanúját is be kell jelenteni a megyei kormányhivatal népegészségügyi főosztályának, munkaidőn kívül pedig a kormányhivatal ügyeletének – derül ki a birtokunkba került dokumentumból.
Az alábbiak a teendők a beteggel:
A betegre sebészi maszkot kell adni.
A beteggel érintkező egészségügyi dolgozók a szokásos egyéni védőeszközök (például köpeny, kesztyű) mellett FFP2 vagy FFP3 respirátort (légzésvédőt) viseljenek.
A beteget haladéktalanul el kell különíteni infektológiai osztályon külön (lehetőleg előtérrel rendelkező, jól szellőző egyágyas) kórteremben.
A betegtől mintát kell venni új koronavírus kimutatása irányában: aeroszol képződéssel járó mintavételi beavatkozásokhoz FFP3 respirátor, védőszemüveg/arcvédő, kesztyű, védőruha/köpeny szükséges.
A mintát a Nemzeti Népegészségügyi Központba kell szállítani, a szállításról az egészségügyi intézmény gondoskodik.
Beteget ellátó egészségügyi dolgozókat regisztrálni kell: ha a beteggel történt kontaktustól számított 14 napon belül légúti tünetek lépnek fel az egészségügyi dolgozónál, azt azonnal jelentenie kell.
A kórteremben folyamatos környezet fertőtlenítés szükséges virucid hatású fertőtlenítőszerrel.
Beteg indokolatlanul nem hagyhatja el a kórtermet.
A látogatók számát minimalizálni kell, előzetes regisztráció után, védőeszközben léphetnek be a kórterembe. A látogatóknak a védőeszközöket az egészségügyi intézmény biztosítja, annak használatát meg kell tanítani.
Amennyiben az elkülönített beteg mintája új koronavírusra pozitív lesz, és ha a beteg szállítható állapotban van, mentővel a Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetbe kell szállítani.