Greta Thunberg;

2020-03-04 16:50:08

Greta: ég a ház, a döntéshozók mégis alszanak

2050-re biztosítaná Európa klímasemlegességét, vagyis szüntetné meg a kontinensen a károsanyag-kibocsátás az Európai Bizottság szerdán közzétett éghajlat-politikai terve.

A jogszabályi javaslat a környezetvédelmi, energiahatékonysági és emissziócsökkentési vállalásokat tartalmazó európai zöld megállapodás központi eleme.

A klímasemlegesség megteremtésére tavaly decemberben — a lengyel kormányfő kivételével — már rábólintottak az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozójukon. A rendelettervezet ennek a politikai kötelezettségvállalásnak a jogi formába öntése. Elfogadásával a közösség és tagjai köteleznék magukat a szennyezés zéróra csökkentésére az évszázad közepéig. „A mai napon a szavakat tettekre váltjuk, és megmutatjuk az európai polgároknak: komolyan gondoljuk, hogy 2050-re elérjük a nulla nettó üvegházhatású gáz-kibocsátást” — fogalmazott Frans Timmermans, az Európai Bizottság zöld megállapodásért felelős ügyvezető alelnöke.

Az Európai Unió jelenleg érvényes vállalása értelmében a huszonhetek az évtized végére 40 százalékkal csökkentik a szennyező anyagok kibocsátását az 1990-es szinthez képest. Ursula von der Leyen bizottsági elnök korábban bejelentette, hogy a 2030-ra szóló célt 50-55 százalékra emelik, ám ennek nincs nyoma az asztalra tett javaslatban. A brüsszeli testület magyarázata szerint több időre — egyebek között hatásvizsgálatokra és tudományos elemzésekre — van szükség a kötelezettségvállalás kőbe vésésére. Frans Timmermans és csapata szeptemberre ígéri a friss számot.

Az Európai Bizottság szándéka, hogy 2030-tól kezdődően ötévenként újabb és újabb kibocsátás-csökkentési célokat határozzon meg a tagállamok számára, amelyeket azok csak nehezen tudnának megtorpedózni. Ezzel szerinte lehetővé válna az évszázad közepéig felvázolt pálya szükség szerinti kiigazítása, ám a brüsszeli szándék szinte bizonyosan a kormányok ellenállásába fog ütközni. A jogszabályt a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek közösen kell jóváhagyniuk.

A közzétett rendelet-tervezetet máris többen bírálják, amiért elodázza a sürgős döntéseket. Közéjük tartozik Greta Thunberg svéd klíma aktivista, aki szerdán az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságának rendkívüli ülésén kemény szavakkal ostorozta az uniós törvényhozókat, amiért “továbbra is fosszilis erőműveket finanszíroznak, miközben a klímaváltozás elleni harc élcsapatának tartják magukat”. Thunberg szerint nem elég 2030-ra szóló célokat kitűzni, mostantól kezdve minden évre meg kell határozni a kötelezettségvállalások szintjét. “Ég a ház, de Önök nem hívják ki a tűzoltóságot, hanem visszamennek a házba, megnézik az esti filmet, és lefekszenek” — fogalmazott.

Frans Timmermans később reagált az aktivista felvetéseire, aki az Európai Bizottság délelőtti ülésén is kifejtette a nézeteit. Az alelnök kifejtette: a brüsszeli testület más megközelítést alkalmaz, mint Greta Thunberg és derűlátóbban ítéli meg a kibocsátás-csökkenést felgyorsító technológiai fejlődést. Az ellenvélemények dacára “Greta Thunberg és az általa mozgósított fiatalok nélkül ma nem lenne Európának zöld megállapodása” — méltatta Timmermans a brüsszeli vendéget.