CEU;lex CEU;

2020-03-05 10:35:00

Elkaszálhatja a Lex CEU-t az Európai Unió Bírósága

Sérti az uniós jogot a magyar felsőoktatási törvény módosítása – állapította meg az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka szerdán elhangzott indítványában.

Az uniós joggal ellentétes a Lex CEU az Európai Unió Bírósága főtanácsnokának szerdán elhangzott indítványa szerint. Ez az állásfoglalás nem köti a bíróságot, amely néhány hónapon belül dönthet a Lex CEU-ról, de az ítéletek 80 százaléka általában megegyezik a főtanácsnoki indítvánnyal.

Juliane Kokott német nemzetiségű bíró mindenben igazat adott a magyar államot az EU Bírósága elé citáló Európai Bizottságnak, amely 2017. áprilisában indított kötelezettségszegési eljárást a magyar állammal szemben a Lex CEU miatt. Mivel Budapest az eljárásban végig fenntartotta az álláspontját, és a felsőoktatási törvényt nem volt hajlandó az elvárásoknak megfelelően módosítani, Brüsszel ugyanazon év decemberében keresetet nyújtott be a közösség bíróságán. Az ügyben tavaly nyáron tartották a tárgyalást, amelyen mindkét fél kifejtette a nézeteit.

A főtanácsnok véleménye szerint nem egyeztethetők össze az uniós joggal és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) jogával azok a Magyarországon bevezetett követelmények, amelyek a származási állammal – a CEU esetében New York állammal – aláírt nemzetközi szerződéshez és az ott folytatott tényleges oktatási tevékenységhez kötik külföldi diplomát kiadó felsőoktatási intézmények magyarországi tevékenységét. Mint hangsúlyozta, Magyarországnak egyenlő bánásmódot kell biztosítania a külföldi és belföldi egyetemek, főiskolák számára. Kokott szerint a származási állammal kötött nemzetközi szerződésre vonatkozó követelmény sérti az Európai Unió Alapjogi Chartáját is. Aránytalanul korlátozza ugyanis az oktatási intézmények alapításának és működtetésének szabadságát, valamint a tudomány szabadságát.

Ha az EU Bírósága a főtanácsnoki véleménnyel megegyezően fog dönteni, akkor Magyarországnak kötelezően végre kell hajtania a verdiktet, és az uniós joggal összhangban módosítania a felsőoktatási törvényt. Ez azonban a CEU-n már nem segítene, hiszen 2019. novemberében Bécsbe költözött, ahol új egyetemi kampuszt nyitott.

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójának vezetője tavaly tavasszal még tett egy halvány kísérletet az intézmény megmentésére, amikor együttműködési megállapodást próbált tető alá hozni a CEU és a Müncheni Műszaki Egyetem között. Miután a magyar kormány nem mutatott erre hajlandóságot, a mentőötlet papíron maradt.

A CEU kiebrudalása Magyarországról kezdettől fogva vörös posztó volt az Európa Néppárt szemében. Az EPP többek között azért függesztette fel 2019. márciusában a Fidesz tagságát, mert a magyar kormány ellehetetlenítette az amerikai akkreditációjú diplomákat kiadó egyetem budapesti működését. Miután ezen néppárti nyomásra sem változtatott, a Fidesz nem térhetett vissza a pártcsaládba.