"Nagyon fontos, hogy az emberek megértsék: ezek a korlátozások nem segítenek" - hangsúlyozta Ryan nem sokkal az után, hogy Japán és Dél-Korea kölcsönösen beutazást érintő korlátozásokat vezetett be egymás állampolgárai ellen.
A főigazgató azt mondta, az ilyen korlátozásokat csak gondos, tudományos tényeken alapuló mérlegelések után lehet alkalmazni, és semmiképpen sem hosszú időre. Iránnal kapcsolatban úgy fogalmazott, reméli, hogy a teheráni vezetés lépéseket fog tenni a vírus visszaszorításának az érdekében. Úgy vélte, az iráni kormány és az egészségügyi rendszer immár összehangolja a járvány ellen tett lépéseket. Hamisnak nevezte azonban azokat a reményeket, amelyek szerint a koronavírus az influenzához hasonlóan eltűnik a nyár beköszöntével.
Pénteken Svájc arra kérte a 65 év feletti lakosokat, valamint az egyéb okokból veszélyeztetetteket, hogy lehetőleg kerüljék a tömegközlekedést és bevásárlást a zsúfolt órákban, illetve minimalizálják a felesleges személyes kontaktust.
Svájc egészségügyi hatóságai pénteken bejelentették, hogy a fertőzöttek száma a csütörtöki 87-ről immár 210-re emelkedett. Csütörtökön bejelentették azt is, hogy egy idős ember, aki más betegségekkel is küzdött, belehalt a vírusba. Az alpesi országban február 25-én regisztrálták az első fertőzöttet.
Az AFP francia hírügynökség hivatalos források alapján összeállított összefoglalója szerint a SARS-CoV-2 nevű új koronavírus által megfertőzöttek száma péntek délutánra meghaladta a százezret világszerte.
"A helyzet nagyon gyorsan, óráról órára változik a tagállamokban"Legfontosabb a tagállamok közötti szolidaritás - hangsúlyozta Sztella Kiriakidész egészségügyért felelős uniós biztos pénteken az európai uniós tagállamok egészségügyi miniszereinek - a koronavírus terjedésével foglalkozó - rendkívüli ülése utáni brüsszeli sajtótájékoztatón.
"A helyzet nagyon gyorsan, óráról órára változik a tagállamokban. Az együttműködés az, amitől ellenállóbbak leszünk a vírussal szemben, legfontosabb elvünk a partnerség, legyen szó gyógyszerekről, vagy orvosi védőfelszerelésekről" - hangsúlyozta.
Kiemelte, hogy az Európai Bizottság további 37,5 millió euróval növeli a vírus elleni oltóanyag kifejlesztésének finanszírozását. Ez az összeg, a januárban bejelentett 10 millió euróval együtt, 17 projektet fog támogatni az EU-szerte 136 kutatócsoport bevonásával.
Elmondta, továbbá, hogy nagyon fontos a tagállamok közötti kommunikáció és koordinált felkészültség arra az esetre, ha a helyzet még súlyosabbá válna. Hangsúlyozta, hogy az unió szigorúan követi a Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Európai Központ és Egészségügyi Világszervezet tudományosan megalapozott iránymutatását.
Vili Bers horvát egészségügyi miniszter, a Tanács soros elnökségnek a nevében, arra hívta fel a figyelmet, hogy a helyzet súlyosbodott az elmúlt hetekben, így a tagállamokon belül új stratégiákra és megelőző intézkedésekre lesz szükség a járvány terjedésének megállításához.
Az ülésen a tagállamok egészségügyi miniszterei egyetértettek abban, hogy fokozni kell az járvánnyal kapcsolatos tudományos kutatáson alapuló információs kampányokat, a más betegségben szenvedők és az idősek védelmét. Több miniszter nemtetszését fejezte ki Németország és Franciaország döntésével kapcsolatban, miszerint a két ország megtiltotta az orvosi védőfelszerelések exportját, árukészlethiányra hivatkozva.
"Ez a döntés az európai szolidaritás hiányát mutatja" - hangoztatták.