A pánik kezdete óta visszatérő probléma, hogy emberek akarják magukat teszteltetni, ezt az egyetlen erre a célra nevesített laborban elutasítják. Az Index korábbi írása szerint ez történt páldául annak a 70 éves férfinak a fiával is, akiről azt feltételezik, hogy ő fertőzhette meg az édesapját. Arra a kérdésre, hogy nem kellene-e ilyen esetben vizsgálni a jelentkezőket, Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosa azt mondta, mindig az aktuális protokoll szerint járnak el, a férfi esetében is ez történt. Hozzátette, hogy 24 órán belül megváltoztatják, frissítik azt az eljárásrendet, ami alapján a magyar orvosok eljárnak egy-egy fertőzésgyanús beteggel szemben.
Sokkal könnyebb dolguk van az állattartóknak, hiszen piaci alapon a háziállatok vírus tesztjét az Állatorvostudományi Egyetem Járványügyi tanszékén elvégzik. (Az operatív törzs hétfői bejelentése szerint hamarosan emberek esetében is elérhető lesz magánellátásban a teszt.)
Rusvai Miklós virológus lapunknak elmondta: a háziálltok tesztje nem erre a most járványt okozó vírusra specifikus, hanem azt mutatja meg, hogy a minta általánosságban tartalmaz-e koronavírust.
A virológus hozzátette, miután ők állati mintákat vizsgálnak, nem kérdezik a leadásakor, hogy az kié. A vizsgálathoz elegendő, ha a gazda egy fültisztító pálcikával mintát vesz az orrlyukból, vagy a garatból, majd ezt egy kis nejlonba úgy becsomagolja, hogy ne az száradjon ki, és leadja. Ezek szerint az élelmes aggódók ily módon saját mintájukat is leadhatják.
Hétfőn az országos tisztifőorvos látogatási tilalmat rendelt el Magyarország valamennyi fekvőbeteg-ellátó és bentlakásos szociális szolgáltatást nyújtó intézményében az új koronavírus miatt. Az erről szóló határozat azzal érvel, hogy az eddigi járványügyi adatok alapján a vírusfertőzés az idős sok egyéb betegséggel küszködőket veszélyezteti. A fertőzés a zárt közösségekben, intézményekben gyorsan terjed és végzetes kimenetelűvé válhat. A látogatási tilalom nem érinti a különösen méltányolandó eseteket, például a végstádiumban lévő betegektől való elbúcsúzást. Ilyenkor azonban a szolgáltató köteles megfelelő védőöltözetet biztosítani a látogatóknak – áll az utasításában.
Az, hogy hol, mit jelent a látogatási tilalom a gyakorlatban intézménytől is függ. A Heim Pál gyermekkórházban például már hetek óta tart a látogatási tilalom az influenza-járvány miatt, és az egyik szülő benn maradhat, de más látogatókat nem engednek be.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke kérdésünkre elmondta: a látogatási tilalommal még több feladat hárul majd a szakdolgozókra, hiszen sok esetben a hozzátartozók segítenek az ápolási feladatok elvégzésében, így az étkeztetéseknél, illetve a tisztálkodásnál, vagy a beteg mozgatásában. Most erre a segítségre nem számíthattak, viszont a tisztasági csomagokat is nekik kell majd eljuttatniuk a portáról a betegágyig.