Az özönlő Dunát megállította Orbán Viktor – a 2013-as árhullám elleni küzdelemből ő profitált a legtöbbet: személyes népszerűsége vastagodott, az erős vezető mítoszát nemcsak párthívei hitték, hanem a bizonytalanok sem kérdőjelezték meg. Most, hogy újabb „nemzeti vészhelyzet” formálódik, a miniszterelnök visszatérni látszik a hét évvel ezelőtti rutinhoz, és magára osztja a megoldóember szerepét. Hiába állnak mögötte mások is olykor a színpadon, ez monodráma.
Bár a reakció egyezik, a helyzet merőben más. A hömpölygő folyó esetében a meteorológiai szolgálat üzembiztosan jósolta, mikor fog esni, mikor nem, így pontosan lehetett tudni, mikor, hol, milyen víztömeggel mozog a Duna. Következésképp megérte beleállni, lehetett tervezni, és információs monopóliumot építeni. (Utóbbi lényege, hogy minden apró részletet Orbán adott a köz tudtára, és csupán a heroikus küzdelem mozzanatairól szóltak a hírek, elsodort házakról és életekről soha.)
Most Orbán – legfőbb vírusirtóként – a sötétbe ugrik. Nem tudni, miképp spriccel szét a kórokozó az országban, az információkat (mivel nem a hivatalos szervektől, hanem észlelő szomszédoktól, kétségbeesett orvosoktól, stb. áradnak, nem ellenőrzött csatornákon) képtelenség kontrollálni. Azaz tervezésről és információs monopóliumról szó sem lehet. Egyetlen dolog biztos: az egészségügyi rendszer képtelen lenne megbirkózni egy kiterjedt járvánnyal. Amit akkor lehet a nevén nevezni, ha kellő számú igazolt eset akad. A statisztika egyelőre 9 koronavírus-fertőzöttről tud, a levett minták száma nem éri el a négyszázat.
Az igazolt esetek száma azonban háziorvosok és kórházi szakrendelések doktorai szerint azért ilyen csekély, mivel az ellátórendszer egyszerűen nem fogadja be a potenciális fertőzötteket. Lehetne hosszan mesélni a történeteket arról, hogyan pattannak vissza emberek például a Szent László kórház "kijelölt korona-központjáról", de a lényegük ugyanaz, úgyhogy kettő több mint elég. Például hiába próbálta belobbizni egy orvos azt a páciensét, akinek párja és gyereke olaszországi síútról jött meg, és hazatértük után a férfi az összes tünetet produkálta. A Lászlóban azt mondták, oda ne menjen, otthon próbáljon talpra állni, a családtagokat fenyegető esetleges veszélyt pedig lakáson belüli távolságtartással minimalizálja. Lényegét tekintve ugyanezt tapasztalta az a kamionsofőr, aki Észak-Olaszországból gurult haza, és az út végén már alig állt a lábán, miközben az összes tünetet produkálta.
Hogy miért tolja el magától a potenciális betegeket a rendszer, arról szórnak a vélemények. Az viszont azonos elem, hogy a vizsgálati kapacitás olyan szerény, hogy már a sajtónyilvános ügyek is teljesen lekötik.
Ha igazak az orvosi percepciók, akkor a járvány ideért, és akár több száz fertőzött is lehet. Csakhogy ha ezt a miniszterelnök elismerné, akkor azt is el kellene ismernie, hogy lényegében nincs működő egészségügyi rendszer. És ami van, az nemhogy egy ismeretlen vírustól, de egy influenzajárványtól is megroggyan.