A Fidesz frakcióvezetője pénteken a Hír Tv-n beszélt arról a most benyújtott törvényjavaslatról, ami pontosan meg nem határozott ideig meghosszabbítaná a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetet – írja a 444.hu.
A március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet ugyanis csak 15 napig érvényes, ezért most a parlamentnek meg kellene újabb felhatalmazást adnia. De hogy a veszélyhelyzet meddig tartana, azt a kormány mondhatná meg.
De ha ez a négyötödös támogatás nem lesz meg, akkor Kocsis Máté hétfőn kezdeményezni fogja a koronavírus-törvény sürgősségi tárgyalását, ami legalább nyolc napig tart, ami után március 31-én kétharmaddal megszavazhatják. Így viszont lenne pár nap, amikor megszűnne a veszélyhelyzet, bár Kocsis szerint ezt a kormány akár még egyszer meghirdethetné.
- jegyezte meg Kocsis Máté. Egyébként szerinte „az ellenzék megértette azt, hogy ez most nem a politikai viták ideje, hanem cselekedni kell, mert emberéletekről lesz szó”.
A törvény a veszélyhelyzet meghosszabbítása mellett arról is szól, hogy
ebben az évben nem kell összehívni a parlamentet,
az önkormányzati testületeket nem lehetne feloszlatni,
az időközi választásokat vagy a népszavazásokat nem lehetne megtartani,
a járványügyi intézkedések akadályozásáért börtön járna, valamint a rémhírterjesztést is szigorúbban büntetnék.
A pártok azért egyeztetni szeretnének
Kocsis Máté üzenete talán nem volt elég egyértelmű vagy átütő, az ellenzéki pártok mindenesetre szombaton hétpárti egyeztetést kezdeményeztek a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatról.
A Gyurcsány Ferenc (DK), Jakab Péter (Jobbik), Keresztes László Lóránt (LMP), Szabó Tímea (Párbeszéd) és Tóth Bertalan (MSZP) által aláírt, szombaton az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint az ellenzéki pártok azt kezdeményezik, hogy még a hétfői plenáris ülés előtt legyen egy valamennyi parlamenti frakció részvételével zajló egyeztetés a kormánnyal a "felhatalmazási törvényről".
A koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatot a kormány nevében Varga Judit igazságügyi miniszter nyújtotta be pénteken az Országgyűlésnek.
A kétharmados támogatást igénylő előterjesztés lehetővé tenné, hogy - miként a távirati iroda fogalmaz - " a kormány megtehessen minden olyan intézkedést és megalkothasson minden olyan normatív rendelkezést, amely a koronavírus-járvánnyal összefüggésben az állampolgárok élet-, egészség-, személyi, vagyon- és jogbiztonságának, valamint a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében szükséges".