Oroszország;koronavírus;

Szentpéterváron hetvenezer prvoszláv hívő csókolta végig egy kegytárgyat

- Súlyos mulasztás a pravoszláv egyháztól

Oroszországban kedd délelőttig 440 koronavírussal fertőzöttet tartottak nyilván és egy halottról számoltak be, egy sok betegséggel küzdő 79 éves asszonyról, akiről azt állították, trombózis vitte el.

Ez a szám, természetesen, napról napra emelkedik, a megfigyelés alá vont emberek száma tízezrekben mérhető. A legtöbb fertőzött Moszkvában volt, Szentpéterváron jóval kevesebb. Moszkva környékétől a Krím-félszigetig találtak beteget. Március 20-ig Oroszország 40 szubjektumában észlelték a koronavírus megjelenését. A hivatalos statisztika, mint oly sok országban, itt sem tükrözi a tényleges helyzetet.

A tesztvizsgálathoz több helyen könnyen és ingyen hozzá lehet jutni, csakhogy nem tükrözi kellőképpen a valóságot. Mint a Novaja Gazetának nyilatkozó Alekszej Jakovlev orvos elmondta, az Oroszországban alkalmazott teszt csak magas víruskoncentráció kimutatására képes, szemben az európai teszttel, amely százszor érzékenyebb. Már csak ezért sem tanácsos rögtön kórházba szállítani a beteg embereket, sok közülük ugyanis influenzás. A legmodernebb szentpétervári kórház, amelyet a súlyos esetekre kellene felhasználni, március második felében még tele volt influenzás betegekkel. Pedig 2009-ben a sertésinfluenza idején ez a kórház jelesre vizsgázott több ezer ember megmentésével és igen alacsony halálozási számmal.

Jakovlev véleményétől eltérően egyes nyugati megfigyelők szerint az oroszok még a szovjet időkben kifejlesztett járványügyi rendszerüknek köszönhetik eredményeiket, és annak, hogy időben lezárták a kínai határukat. Az is sokat mondó, hogy Moszkva katonaorvosokat, fertőtlenítő járműveket és orvosi műszereket küldött Olaszországba. A segítség megadására Putyin utasította védelmi miniszterét, miután előzőleg beszélt az olasz kormányfővel. A segítség értékét növeli, hogy a szükséges egészségügyi felszerelések beszerzése Oroszországban nagyobb akadályokba ütközik, mint másutt. 

Vlagyimir Putyin orosz elnök (k) speciális védőöltözetben látogatta meg azokat a pácienseket, akiket koronavírus-fertőzés gyanújával megfigyelés alatt tartanak egy moszkvai kórházban

Az oroszoknak adott tanácsok nagyjából megegyeznek a nemzetközileg elfogadottakkal. Amivel viszont a pravoszláv egyház egyáltalán nem törődött. Március derekán megtartották a Szentpétervár központjában fekvő Kazany Katedrálisban a Keresztelő Szent János tiszteletére hagyományosan rendezett ünnepet. Mintegy 70 ezer hívő látogatta meg az itt kiállított ereklyéket. Bár fertőtlenítették azokat, a legfőbb ereklyét egy héten keresztül reggeltől éjszakáig sorban megcsókolták a résztvevők, mielőtt azt visszavitték volna Jeruzsálembe. A látogatók zömmel idősek voltak gyerekekkel.

„Mi hívők vagyunk, érti? – mondta a Novaja Gazeta tudósítójának egy idős asszony. Minden a hitből adódik. Azt mondja, veszélyes? Hát megengedi az Isten, hogy mi itt megfertőződjünk? Azt gondolom, hogy nem. Nem engedi meg, nem engedi meg. Maradjon csak nyugton.” Egy fiatal asszony hozzátette: „Nincs semmiféle vírus. Nekünk, hívőknek. Ha fél, nem kellene itt állnia”.

E közben egy önkéntes időnként, talán minden tizedik ember után egy kendővel letörölte az ereklyék fölötti üveget. A vallási ügyekben itt tartózkodó konzultáns, kijelentette: az ereklyéket nem a koronavírus ellenére hozták ide, hanem éppen a járvány miatt. Mert lelkileg kell megerősíteni az embereket, az viszi el őket, nem a vírus. Az egyházi hatóságnak semmi kétsége nem volt, hogy ezt a megemlékezést a hagyományoknak megfelelően megtartsa. Mint ahogy az e célra időzített rendkívüli adományok gyűjtése sem szakadt meg…

Az orosz kormányfő e közben közölte, hogy tudósaik a vakcina hat prototípusával kísérleteznek.

Versenyt futnak az idővel a késve startoló román hatóságok. A szigorú intézkedések bevezetése előtt azonban többszázezer ember tért haza a két legfertőzöttebb európai országból – Olaszországból és Spanyolországból.