Opten;cég;fizetési moratórium;koronavírus;

2020-03-24 21:15:25

Hiteltörlesztési moratórium: további lépések kellenek

A hosszú lejáratú banki hitelek törlesztésére kihirdetett moratórium legalább 33 ezer vállalkozást érint, de mivel a rendelkezés a rövid lejáratú hitelekre is vonatkozik, még ennél is több cég lehet érintett - közölte adatbázisa alapján a céginformációval foglalkozó Opten.

Orbán Viktor múlt hét szerdán hirdetett hiteltörlesztési moratóriumot. Az elérhető MNB statisztika alapján, a kormányrendelet értelmezésétől függően ez mintegy 8 300 milliárd forint összegű banki hitelre terjedhet ki. A hosszú lejáratú hitelekkel tartozó hazai vállalatok több mint 1,25 millió főt foglalkoztatnak. Az ilyen kötelezettségeken belül a hitelek átlagos aránya 16,3 százalék. Az érték ugyanakkor néhány ágazatban jelentősen magasabb: a mezőgazdaságban 70, a kereskedelem és gépjárműjavításban 53, a szálláshelyszolgáltatás és vendéglátásban 43, a feldolgozóipar pedig 40 százalék. Eme ágazatokban tehát a könnyítés erőteljesebben hat.

A feldolgozóipar nagy kihívás előtt áll. Ennek részbeni oka a rendelkezésre álló szűk készlet. A bankok összes kintlévőségének ötödét e kör használja fel, aminek 76 százaléka devizahitel. E területen az Opten további lépéseket vár, hiszen ezen ágazatban több mint 700 ezren dolgoznak.

A járvány időbeli lefutása és a hozzá kapcsolódó kormányzati lépések alapvetően befolyásolják a cégek csődkockázati indexét. A fizetőképesség ellenőrzése felértékelődött, hisz a nem fizető ügyfelek másodlagos hatásként akár a pénzügyi egyensúlyban lévő társaságokat is nehéz helyzetbe sodorhatják. Törekedni kell arra, hogy megelőzzük a tartozásláncok kialakulását, ami a teljes hazai gazdaságot veszélyeztetné. Már az első komoly kormányzati intézkedések után alig egy héttel több mint 30 ezer cég kockázati besorolása és javasolt hitelkeretplafonja változott kedvezőtlen irányba – vázolja a szolgáltató. A gazdasági károk enyhítése érdekében az Opten néhány napja ingyenessé tette fizetős céginformációs rendszerét.