A koronavírussal kapcsolatos válság megerősíti azt az elméletet, hogy krízishelyzetben az emberek politikai vezetőikhez húznak. Olaszországban február első felében még kis híján összeomlott a kormány, mostanra azonban a többség igen elégedett annak munkájával, kivált Giuseppe Conte válságkezelésével a koronavírus pusztítása közepette. 71 százalék elégedett vele, ami Itáliában kivételesen jó adat.
A válságnak azonban eddig volt egy nagy vesztese Matteo Salvini személyében. Hatalmas elszántsággal szervezte utcai megmozdulásait a kormány ellen, most azonban – látván átgondolatlan, következetlen és gyakran megmagyarázhatatlan megnyilatkozásait -, sokan megkönnyebbülve vehetik tudomásul, hogy nem tudta megbuktatni a kormányt, nem került hatalomra egy esetleges előrehozott választással, így most nem ő az ország első számú válságmenedzsere.
A jobboldali populista Liga elnöke önmagát tette nevetség tárgyává. Rendszeresen mond ellent saját magának, ráadásul álhíreket terjeszt, ami ebben a helyzetben, amikor Olaszországban több mint tízezren váltak a koronavírus áldozatává, nem utal túl sok politikai józanságra.
Február 21-én azt közölte, mindent be kell zárni. „Hallgassuk meg a tudósokat, zárjuk le a határokat. Jobb most ellenőrizni, mint később sírni”. Miután Conte kormánya jelentősen szigorította az országba való bejutás feltételeit, illetve egy sor korlátozást rendelt el, Salvini február 27-én ismét szólásra jelentkezett, de teljesen mást mondott, mint nem egészen egy héttel korábban. „Mindent újra meg kell nyitni, amit csak lehet. Megnyitni, újraindítani a gyárakat, üzleteket, múzeumokat, galériákat, diszkókat, bárokat, kereskedelmi központokat. Megnyitni, megnyitni, megnyitni! Újra lehessen futni, dolgozni” – követelte, mindezt akkor, amikor már körvonalazódott, hogy Olaszország lehet a járvány európai gócpontja. Salvini maga is érzékelte, hogy nem ez volt a legsikerültebb bejelentkezése, ezért később letörölte a videót Facebook oldaláról, balszerencséjére sokan lementették azt, így ma is gond nélkül megtekinthető például a YouTube-on.
Március 10-én megint 180 fokos fordulat következett. Ekkor azt mondta, a kormánnyal történt megbeszélések során azonnali és drasztikus intézkedéseket követelt a kabinettől. „Bezárni mindent!” – követelte, hogy így gondoskodjanak 60 millió olasz egészségéről. „Bezárni, mielőtt késő lesz”.
Az olasz kormány azt reméli, hogy egy hét múlva hétfőn, április 6-án megnyithatja az első vállalatokat, húsvét után pedig újabbakat. Sokan már most kíváncsiak, hogy ha ez valóban sikerül, akkor Salvini milyen követelésekkel áll majd elő.