USA;Helsinki Bizottság;felhatalmazási törvény;

2020-04-03 09:32:45

Kétpárti amerikai testület lesújtó véleménye Orbán felhatalmazásáról

„A további hatalomkoncentráció Magyarországon csupán a korrupció további koncentrációjához vezető utat kövezi ki” - figyelmeztet az Egyesült Államok Helsinki Bizottsága.

Orbán miniszterelnök otromba módon előnyt húzott a globális pandémia okozta félelemből és bizonytalanságból, hogy végtelenül kormányozhasson rendeletekkel, Ahelyett, hogy a magyarok jólétét tartaná szem előtt, akik pedig nyilván meg fogják szenvedni a koronavírust, fontosabbnak ítélte parlamenti többségének megőrzését és a magyar kormány fölötti ellenőrzésének folyamatos erősítését – értékelte a magyarországi helyzetet az Egyesült Államok Helsinki Bizottságának elnöke, Alcee Hastings demokrata párti képviselő.

A bizottság nevében kiadott közlemény rámutat, hogy a koronavírus leküzdéséhez rendkívüli társadalmi szolidaritásra van szükség, nem ellenőrizetlen végrehajtó hatalomra. „A további hatalomkoncentráció Magyarországon csupán a korrupció további koncentrációjához vezető utat kövezi ki” - szól a dokumentum, amely külön kiemeli, hogy az új jogszabálynak a valótlan vagy téves színben feltüntetett hírekre vonatkozó passzusa ötéves börtönnel fenyegeti a kórházak és a magyar egészségügy helyzetéről tudósító újságírókat. A törvény, folytatódik a nyilatkozat, felfüggeszti a választásokat, betiltja az időközi választásokat és népszavazásokat, míg a következő parlamenti választás csak 2022-ben esedékes. A lejárati idő nélküli törvényt csak a parlament kétharmada vagy a miniszterelnök vonhatja vissza. intézkedéseket. 

Az amerikai Helsinki bizottság emlékeztet rá, hogy az 1991-es orosz (szovjet) puccskísérlet nyomán elfogadott és Magyarország által is aláírt „Moszkvai dokumentum” külön pontokat tartalmaz a rendkívüli állapotot illetően. Ez arra is kiterjed, hogy az államok csak a vészhelyzet körülményei között feltétlenül szükséges mértékben korlátozhatják az újságírókat hivatásuk gyakorlásában. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESz) demokrácia és emberi jogok hivatalának igazgatója, Sólrún Gisladóttir már március 30-án figyelmeztetett arra, hogy a tagállamok rendkívüli intézkedéseinek időben korlátozottnak kell lenniük és meg kell engedniük a parlamenti ellenőrzést.

A szöveg végén Hastings emlékeztet rá, hogy Orbán Viktor 2010 óta módszeresen leépítette a fékek és egyensúlyok rendszerét, ezzel téve lehetővé a Fidesz-kormány hatalmának megszilárdítását.

Az amerikai Helsinki bizottság kétpárti testület, kilenc-kilenc szenátor és képviselő mellett a külügyi, a védelmi és a kereskedelmi minisztérium képviselője is tagja. Korábban az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége, illetve a szenátus és a képviselőház külügyi bizottságainak elnökei is kifogásolták a rendkívüli helyzetre vonatkozó