A brazil egészségügyi minisztérium közölte, hogy az új típusú koronavírusos megbetegedés (Covid-19) okozta első haláleset január utolsó hetében történt az országban, és nem március 17-én, ahogyan azt eddig állította.
Wánderson Oliveira, a tárca tisztségviselője elmondta, hogy visszamenőlegesen vizsgáltak légúti komplikációkkal kapcsolatos eseteket és haláleseteket, és a vizsgálat megállapította, hogy a koronavírus első halálos áldozata egy 75 éves nő volt a délkelet-brazíliai Minas Gerais államban, aki január 23-án hunyt el.
Oliveira nem azonosította a halálos áldozatot, és nem szolgált további részletekkel, de rámutatott arra, hogy a betegséget „nyilvánvalóan” külföldről hozták be.
Brazíliában a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem péntek délutáni adatai szerint 332-en haltak bele a kórba, a beazonosított fertőzöttek száma 8 165.
Mexikóban a hadsereg ellenőrzése alá vonta az egészségügyi tárca alá tartozó társadalombiztosítási intézet (IMSS) tulajdonában álló raktárakat, ahol a Covid-19 elleni küzdelemre szánt gyógyszereket és egyéb készítményeket tárolnak. Enoch Castellanos, a mexikói feldolgozóipari kamara elnöke az El Universal című mexikói lapnak elmondta, az országban egy hónapra felfüggesztik a sörfőzést, mivel a sör nem számít létfontosságú terméknek. Castellanos elmondta továbbá, hogy egyes kormányzók és polgármesterek - például az északkelet-mexikói Nuevo León és délkelet-mexikói Quintana Roo államban - elrendelték a sörárusítás felfüggesztését is, aminek következtében a lakosság pánikszerűen felvásárolta az italt.
A koronavírus-fertőzés okozta halálesetek száma Mexikóban elérte az 50-et, az országban 1510 fertőzést jegyeztek fel.
Ecuadorban - ahol a legutóbbi adatok szerint 120-an haltak bele a betegségbe, és 3163 koronavírus-fertőzéses esetet erősítettek meg - a kormány helyi idő szerint csütörtökön bejelentette, hogy különleges táborokat hoz létre a koronavírus halálos áldozatai számára a legnagyobb városban, Guayaquilban, ahol a betegségbe több mint 80-an haltak bele eddig.
Ecuador és Kolumbia hadserege közös műveletbe kezd a két ország közötti közös határ mentén az embercsempészet megakadályozása és a vírus terjedésének megfékezése érdekében. Kolumbiában 19-en haltak bele eddig a betegségbe, és 1161 fertőzöttről tudni.
Argentínában - ahol a legutóbbi adatok szerint 39-en haltak bele a betegségbe, és 1265-en fertőződtek meg koronavírussal - a hatóságok feltartóztattak egy teherautót, benne 60 külföldi állampolgárral, köztük venezuelaiakkal, kolumbiaiakkal, peruiakkal és brazilokkal. Az egyik utas lázas volt, őt kórházba szállították. Argentínában a járvány elleni óvintézkedések keretében bevezetett kötelező elkülönítés értelmében tilos a személyszállítás.
Paraguayban Blas Llano, a felsőház (szenátus) elnöke megerősítette, hogy a szenátus egyik tagja koronavírussal fertőződött meg, ezért a felsőház üléseit felfüggesztik.
Az uruguayi parlament csütörtökön egyhangúlag elfogadta, hogy tárcavezetők és törvényhozók 20 százalékkal csökkentsék fizetésüket, hozzájárulva a járvány elleni harchoz.
A járvány elleni harc jegyében a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) csütörtökön védő-, és tisztítószereket adományozott Hondurasnak, ahol eddig 15-en haltak bele a kórba, és 222-en kapták el a fertőzést.
José Apolonio Tobar emberi jogi ombudsman sérelmezte, hogy Salvadorban rendőrök és katonák akadályozzák a hírszolgáltatók munkáját, újságírói anyagokat semmisítenek meg a járványhelyzetben hozott intézkedések ürügyén.
A férfiak hétfőn, szerdán és pénteken, a nők pedig kedden, csütörtökön és szombaton mehetnek ki az utcára, vasárnap pedig mindenkinek otthon kell maradnia. Ugyanilyen rendelkezés lépett életbe a napokban Panamában.