Természetesen az állami televízióról van szó. Arról a médiáról, amelyre több mint százmilliárd forintot költ a kormány a központi költségvetésből. Amelynek bizonyos közszolgálati feladatokat kellene ellátnia, de teljes mértékben kiszolgálójává vált Orbán Viktornak, amivel annyit sikerült elérnie, hogy a nézettsége a minimumra szállt.
Ahogy ismerem az MTVA működését, most azon tűnődnek, hogy ezért a kijelentésemért bepereljenek-e, hiszen a minimum nyilván a nulla lenne, márpedig azt biztosan nem tudnám bebizonyítani, hogy az adásaikat senki nem nézi… Ezért most gyorsan jöjjön az öncenzúra; úgy módosítom az állításomat, hogy a befektetett pénz nagyon nincs arányban a nézettséggel. És, hogy még inkább alátámasszam állításomat, idemásolom Dömötör Csaba államtitkár válaszát arra a kérdésre, hogy miért a facebookot használja a miniszterelnök egy-egy fontos bejelentésének nyilvánosságra hozásához, és miért nem az állami televíziót: „Sokféle tényezőtől függ az, hogy a kormány tagjai milyen módon tesznek bejelentéseket, és milyen módon tájékoztatják a nyilvánosságot a legfontosabb döntésekről. Arra ugyanakkor minden esetben törekednek, hogy a legfontosabb információk az állampolgárok lehető legszélesebb köréhez eljussanak.”
Szóval, tisztelt bíróság, jogos a minimum kifejezés használata; a legilletékesebb ismeri el levelében, hogy az m1 nem alkalmas arra, hogy megszólítsa a társadalom széles rétegeit. Persze, hogy nem, mert nem nézik. Arra nézvést nem olvastam kutatást, hogy miért nem, így megkockáztatom a magam válaszát: azért, mert a végletekig elfogult, részrehajló, kiegyensúlyozatlan, sőt pofátlan.
Naponta találkozunk a képernyőn olyan megoldásokkal, amelyek nem hogy a szakmai követelményeknek, de még a szűken értelmezett tisztességnek sem felelnek meg. Ennek ugye extrém példája volt a Karácsony Gergellyel készített „interjú”, amely következmények nélkül múlt el; nyilván ezzel is magyarázható, hogy a stílusban, az ellenzéket lejáratni akaró szándékban semmi nem változott. Nem pusztán arról van szó, hogy az MTVA végletesen kiszolgálja a hatalmat – és ebbe most beleértem az állami rádiót, a Magyar Távirati Irodát is –, hanem még politikai missziót is teljesít. Pontosabban túlteljesít.
Ennek a legutóbbi, igencsak eklatáns példáját a héten produkálta az m1: a Karmelita kolostor sajtótájékoztatójából a Híradójában kiemelte Gulyás Gergely szavait, Karácsony Gergelyéit viszont mellőzte. Arról a tájékoztatóról van szó, amelynek fő mondanivalója – a kormányülés után – az volt, hogy összefogásra, együttműködésre van szükség. Ehhez képest az állami televízió riportere az autójába éppen beszálló főpolgármestert inkább arról kérdezte, miért hagyták magukra, miért hagyták megfertőződni a budapesti idősotthonok lakóit. Karácsony erre még válaszolt, mondván: nem hagyták. A riporter azonban folytatta: de hát meghalnak az emberek.
A főpolgármester becsukta a kocsi ajtaját. Gondolom, azt a kérdést már nem akarta meghallgatni, hogy miért jött autóval, és miért nem biciklivel.