Országgyűlés;rendkívüli jogrend;

2020-04-18 08:03:00

Ögyes

Végig, a szavazás alatt, illetve az eredmény megjelenése idején Orbán Viktor arcát néztem, és láttam, hogy boldog – így nyilatkozott Tordai Bence országgyűlési képviselő a Klikktv-nek azokról a percekről, amikor a parlament a felhatalmazási törvény elfogadásáról voksolt. A Párbeszéd politikusa, aki csak azt sajnálta, hogy lekésett a videó elkészítéséről, azt állítja: a miniszterelnök pontosan ezt akarta, politikailag az volt számára hasznos, ha az ellenzék nem járul hozzá a rendkívüli eljáráshoz; kommunikációs szempontból ezt tartotta kihasználhatónak.

Ezt a lehetséges forgatókönyvet már többen megírták, arról azonban kevesebben értekeztek, hogy magát a parlamenti munkát, illetve az Országgyűlés munkájának felfüggesztését, majd inkább folytatását is kimódolta. A nemzetközi politika és sajtó, de a hazai ellenzék is szinte egy emberként jajdult fel: Orbán Viktor minden féket, ellensúlyt kihajított a magyar demokrácia amúgy is erősen csökött rendszeréből; még az egyébként is csak fékezett habzással működő Országgyűlést is. Eszébe nem jutott elfogadni az online ülésezés javaslatát, kifejezetten hagyta, hogy felerősödjenek a teljes diktatúrát kiáltó hangok. És ez neki így volt jó. 

Így, mert koronavírus ide, fertőzésveszély oda, úgy döntött – talán, mondom, ezt is előre kiszámítottan –, hogy a parlamentet nem ereszti szélnek. Oda hétről hétre beviszi a különböző törvényjavaslatait, e feladatra beélesítve Semjén Zsoltot, sőt még az azonnali kérdések óráját is megtartja. 

Mondhatni: megint csak működött a terve. Még a CNN neves riporternője is eltévedt a hírek tengerében, azzal szembesítette riportalanyát, a feltűnően aktív Szijjártó Pétert, hogy a magyar kormány bezárta a parlamentet. Több se kellett a külügyminiszternek, azonnal beolvashatott partnerének, hogy még a CNN is álhíreket gyárt. És azóta is: Kocsis Mátétól Gulyás Gergelyen át, újra meg újra Szijjártó Péterig igyekeznek gúnyosan az ellenzék orra alá dörgölni, hogy íme, így nem működik a törvényhozás Magyarországon. 

Ez tehát kommunikációs szempontból ideális terep lett ez a Fidesznek: nap mint nap rávilágíthat saját demokratikus elkötelezettségére, valamint a „liberális mainstream” – ez az új hívószó – hazudozásaira. Azaz sikerült a hatalomnak ismét felhúzni egy paravánt, amely a színfalak előtt a demokráciát mutatja, a háttérben pedig mehet minden tovább, ahogy eddig, sőt rosszabbul. Rosszabbul, mert a kormánypárt a parlament ülésezésével lehetőséget kapott arra, hogy – a koronavírus árnyékában – egy sor olyan törvényt elfogadtasson a képviselőivel, amelyeknek semmi közük a járványhoz, csakis nekik, az oligarcháknak, azaz a hatalombővítés szempontjából fontosak. 

Ugyanakkor a rendeleti kormányzással élve a teljhatalomról sem kell Orbánnak lemondania. Természetesen ez utóbbiak között is lehetnek olyan határozatok, amelyek csak lazán kötődnek a járványhoz, vagy még lazán sem, de a kommunikációs térben éppen elég volt számára a parlamenti munka elmaradásának hamis hírére hivatkozni. 

Erre mondaná Kohn bácsi, hogy: ögyes.