Orbán Viktor;média;Kossuth Rádió;koronavírus;

2020-04-18 08:05:00

A katonai kiürítés hete

Azt állította Orbán Viktor (a Kossuth rádióban a kórházi ágyak kiürítéséről), hogy „ez egy orvosi döntés, és nem politikai döntés”.

Ezzel szemben a tény az, hogy a lényeges döntés politikai volt. Mint Orbán maga is elmondta, a különböző szakemberekkel folytatott megbeszélései alapján ő vonta le a következtetést, hogy 8 ezer lélegeztető-gépre és 30 ezer kórházi ágyra van szükség a koronavírusos betegek ellátásához. Ezek a szakemberek egyelőre nem álltak a nyilvánosság elé, ellentétben azokkal, akik szerint ez erős túlzás és legföljebb fokozatosan kellene felszabadítani az ágyakat, tehát a különböző szakmai, orvosi véleményekből Orbán politikai következtetést vont le. Vagy még inkább katonapolitikait, hiszen szerinte egy nagy katonai jellegű akció kellős közepén vagyunk. Parancs végrehajtva. 

Azt állította továbbá Orbán (ugyanott), hogy azért állítják vissza a 13. havi nyugdíjat, mert eddig, ha jött egy komoly válság, a baloldali kormányok elvettek egyhavi fizetést és nyugdíjat, most viszont szeretnék világossá tenni, hogy ez nem következik be, hanem többletsegítséget fognak nyújtani.

Ezzel szemben a tény az, hogy a 2008-2009-es világválságban a kormánynak spórolnia kellett, most azonban olyan jellegű a válság, hogy költenie kellene a bajba jutottak megsegítésére. A világon mindenki ezt teszi, hogy megmaradjanak a veszélyeztetett munkahelyek, és a munkanélküliek átvészeljék a nehéz időket. Ehhez képest az Orbán-kormány jövőre kezd adni egy hétnyi plusz támogatást a nyugdíjasoknak, ahelyett, hogy most adna annak, akinek kell. Mert jövő februárig is ki kell bírni valahogy. 

Azt állította Novák Katalin államtitkár, a Fidesz alelnöke (egy francia lapnak adott interjújában), hogy az Európai Bizottságnak inkább a koronavírussal kellene foglalkoznia, nem Magyarországgal. 

Ezzel szemben a tény az, hogy a Bizottság a koronavírussal foglalkozik, és a magyar kormánnyal is csak azért, mert a járvány miatt elfogadott felhatalmazási törvény alapján Európában példátlan jogokhoz jutott, ami tovább rombolja a demokráciát. És ez járványos. 

Azt állította a Mandiner című kormánypárti portál (egy videót is bemutató cikkének címében), hogy „így kiabált Macronnal az ápolónő”.

Ezzel szemben a tény az, hogy a videó szerint nem kiabált, hanem nyugodtan beszélt. Csak a Mandiner. 

Azt állította Szabó László, az óriási kormányzati médiacsoport, a Mediaworks új elnök-vezérigazgatója (az alája tartozó Világgazdaság című lapnak), hogy Magyarországon balliberális túlsúly volt jellemző a rendszerváltás óta a médiában, és „ez a helyzet talán normalizálódott az elmúlt években. Ugyanakkor még mindig nagyon sok a teendő, hogy a konzervatív, polgári értékek is megfelelően legyenek képviselve a magyar médiapiacon.”

Ezzel szemben a tény az, hogy a helyzet abnormalizálódott, ugyanis a kormány propagandafórummá változtatta a magyar média túlnyomó részét. Ha még ezek után is sokat kell tenni azért, hogy „a konzervatív, polgári értékek” megfelelően legyenek képviselve, akkor van mitől félni.