elemzés;Magyarország;GDP;Raiffeisen Bank;koronavírus;

2020-04-20 16:00:33

Magyarország olcsón megússza a válságot?

Újabb relatíve optimista gazdasági előrejelzés látott napvilágot: a magyar gazdaság az idei évet megúszhatja 3,5 százalékos gazdasági visszaeséssel, ami a legkisebb a régióban. A kormány hiánycélja viszont nem tartható.

A Raiffeisen Bank elemzői szerint a magyar GDP az idén 3,5 százalékkal csökkenhet, miközben a Szlovákiában, hat, Lengyelországban 4,5, Csehországban pedig 7,6 százalékos visszaeséssel számolnak. Rossz hír az Ausztriába ingázóknak, hogy az osztrák bank szerint a sógorok GDP-je az idén 7,2 százalékkal csökken, de legnagyobb visszaesést a régióban Horvátország produkálja a maga 8,5 százalékos recessziójával – ennek egyik oka magas idegenforgalmi kitettség.

A Raiffeisen nem az első, amely arra jutott, hogy a régióban az egyik leginkább válságtűrő gazdaság a magyar, hasonlóan vélekedett az IMF is, amely a magyar gazdaságra idén 3,1 százalékos csökkenésre számít, amely szintén a legalacsonyabb régióban. Azonban elhúzódó vagy újra visszatérő járványügyi válság esetén, a magyar gazdaság teljesítménye 7-10 százalékkal is csökkenhet – olvasható a banki elemzésben

A Raiffeisen elemzői szerint Magyarországot egy gyors, a belső kereslet hajtotta növekedési pályán találta el a pandémia és a válság, ami az egyik előny. Ugyanakkor magyar korlátozó intézkedések viszonylag mérsékeltnek tűnnek, akár a cseh vagy osztrák példákkal összevetve, ráadásul a korlátozások jóval később léptek életbe, mint más EU tagállamoknál. Így bár még a csúcs előtt tartunk kiesés lehet a gazdasági kiesés, mint a többi uniós országban.

A magyar kormányzati válságkezelő csomag mérete csekély, alig a GDP 2 százaléka – kormány által hangoztatott 18-20 százalékos számmal, ugyanakkor a jegybanki csomag jelentős segítséget nyújt a cégek számára. Ugyanakkor „fájóan hiányzik a programból, az a rövid távú közvetlen készpénz-juttatás a bajba kerülő magánszemélyeknek és mikro-vállalkozásoknak”. Ezzel együtt a kormány előrejelzése szerint 2,7 százalékos államháztartási hiány nem tartható, az a GDP hat százaléka lesz az idén, amit az elemzők a védekezés költségeivel magyaráznak, illetve azzal, hogy lesznek még további gazdaságélénkítő intézkedések.

A bank elemzői szerint sikeresek a MNB pénzügyi stabilizációs intézkedései, ami arra elegendőek, hogy megállítsa a forint vesszőfutását, erősödésre viszont egyelőre nem futja, így a bank 350 forint körül stabilizálódó euróárfolyamra számítanak.