Összesen 842 fertőzött szorul kórházi ápolásra, közülük 82 állapota olyan súlyos, hogy lélegeztetőgépen tartják őket. Többségük idős, krónikus alapbetegségekkel is küzdő beteg, de akad ápolt a 40-es , 50-es korosztályból is – mondta el Müller Cecília az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján.
A friss járványügyi adatokat (2098 fertőzött, újabb 14 halottal már 213 elhunyt, 287 gyógyult) közlő tiszti főorvos arra is kitért, hogy a kijelölt laborokban eddig több mint 50 ezer laborvizsgálatot végeztek, a WHO ajánlásai alapján, vagyis kizárólag a vírus örökítőanyagát tesztelik.
Müller szerint abban továbbra sincs változás, hogy a fővárosban és Pest megyében regisztrálták a legtöbb eddigi megbetegedést, ezeket pedig Fejér megye és néhány határ menti megye követi.
Müller Cecília hangsúlyozta, a járvány főként zárt közösségekben terjed, és jellemzően idősotthonokban, olyan kórházi osztályokon van jelen, ahol új fertőzötteket kezelnek. Bejelentése szerint a népegészségügyi központ eddig 20 idősotthonban talált országszerte koronavírusos lakót vagy dolgozót: az intézmények többségénél csak egy-két ilyen személy van, de három, nagyobb létszámú otthonban több fertőzöttet is kimutattak – ezeknél a honvédség is fertőtlenítést végzett vagy végez.
Mint Müller elmondta, a legsúlyosabban továbbra is a Pesti úti idősotthon érintett, ahol elvégezték az állomány teljes körű tesztelését:
Az országos tiszti főorvos ennek apropóján megköszönte az Országos Mentőszolgálat közreműködését is, ők végezték ugyanis a tesztelést.
Hetekig is kitarthat a járvány „platója”
Müller Cecília szerint egy fertőzöttre jelenleg 30 laborvizsgálat jut Magyarországon – a beteg mellett a kontaktszemélyeket is vizsgálják – és ezt nagyon jó aránynak tartja, hiszen a WHO egy a tízhez arányt javasol. Mint hozzátette, bíznak benne, hogy sikerül ellaposítani úgy a járványgörbét, hogy a betegek száma nem növekedik majd exponenciálisan – így minimalizálni lehetne a halálos áldozatok számát is.
Az RTL Klub kérdésére – mit gondol arról a tiszti főorvos, hogy Szlávik János infektológus szerint lehet, hogy júniusig elhúzódhat a krízis – Müller azt monda,
A tiszti főorvos legalább egy hetes csökkenő tendenciát tart figyelemre méltónak. A Ripost felvetésére pedig azt is hozzátette, Magyarországon még nem tudnak olyan esetről, hogy valaki makkegészségesen kapta el a koronavírus-fertőzést, és úgy halt bele a betegségbe.
Több mint 27 ezer alkalommal avatkoztak közbe a rendőrök
A jáványügyi védekezés rendészeti kérdéseiről ezúttal is Kiss Róbert rendőr alezredes beszélt: mint elmondta, március 28. óta 27497 esetben jártak el a rendőrök a kijárási korlátozások megszegése miatt, ebből 14946 esetben csak figyelmeztetéssel értek, 5983 feljelentést tettek és 6 568 esetben helyszíni bírságot szabtak ki. Büntetőeljárást pedig 255 esetben indítottak – ebből a legtöbb, 73 nyomozást csalás, 65 eljárást rémhírterjesztés, 26 nyomozást közveszéllyel fenyegetés, 13-at pedig járványügyi szabályok megszegése miatt indítottak (ilyet akkor követ el valaki, ha igazolt fertőzöttként hagyja el a hatóságilag kijelölt karanténzónát).
Újságírói kérdésre Kiss elmondta, jelenleg még több mint 11 ezren vannak hatóságilag elrendelt házi karanténban (őket több mint 160 ezerszer ellenőrizték eddig a rendőrök) és azok, akiknek ezt állapota megengedi, nyugodtan dolgozhatnak otthonról.
Kitért a Magyarországon átingázó szerb, ukrán és román vendégmunkások helyzetére is: ők csak akkor léphetnek be az országba, ha nem mutatják a fertőzés jeleit – határonként ezt négy órás intervallumban tehetik meg – és kizárólag meghatározott tranzitútvonalakat használhatnak, sőt, egy bizonyos idő alatt el kell hagyják az állam területét.
A Nébih is nekifogott az ellenőrzéseknek
A sajtótájékoztatón megszólalt Zsigó Róbert, az agrártárca élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára, aki azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon az élelmiszer-ellátás biztosított, bár a járvány komoly kihívások elé állította az ellátási lánc minden tagját, a vetőmag-termesztőtől és termelőktől kezdve a beszállítón át a vendéglátósokig.
Zsigó szerint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) oldalán hasznos tanácsokkal látja el az érintetteket, hogy miként dolgozhassanak biztonságosan a járványhelyzet alatt is. A Nébih azonban nem csak üzen, házhoz is jön, hogy tanácsot adjon és közben ellenőrizzen: Zsigó Róbert elmondta, hogy a hivatal véletlenszerűen 64 üzletet ellenőrzött országszerte, és ezzel lefedték az összes hazai áruházláncot. A tapasztalataik alapvetően jók: bár a vizsgált üzletek 73 százalékában nem találtak a vásárlóknak kikészített kézfertőtlenítőt és kesztyűt, a takarításra mindenütt figyeltek – a bevásárlókocsikat és kosarakat műszakonként, de akár többször fertőtlenítik a dolgozók; az üzletek kétharmadában pedig rendszeresen fertőtlenítik a bevásárlószalagokat és bankkártya terminálokat is.