európai szocialisták;koronavírus;

2020-04-22 13:10:48

Talicskával tolnák a közös pénzt a gazdaságba az európai szocialisták

Másfél ezer milliárd eurós újjáépítési alap létrehozását szorgalmazzák az európai szocialisták a kontinens gazdaságának újjáépítésére. Egyben sürgetik a kormányokat, hogy végre egyezzenek meg a pénzügyi támogatások felfüggesztésének lehetőségét is tartalmazó rendeletről a jogállamot megsértő tagállamok szankcionálására.

 Az Európai Uniónak olyan nagyszabású újjáépítési tervet kell készítenie, amelynek pénzügyi tolóereje jóval meghaladja a közösségi és nemzeti szinten eddig bevetett, illetve megajánlott forrásokat. Az Európai Parlament szocialista frakciója szerint a közösségnek nem pusztán hitelekkel, hanem vissza nem térítendő támogatásokkal kell segítenie a koronavírus-járvány idején bajba jutott tagállamokat. Iratxe García Pérez frakcióvezető Charles Michelnek, az állam- és kormányfői testület elnökének írt levelében foglalta össze a baloldali politikai csoport javaslatait a vezetők csütörtökön esedékes és a gazdasági helyreállítás kérdéseinek szentelt videócsúcsa előtt.

Az EP Szocialisták és Demokraták frakciója úgy véli, hogy az újjáépítési terv részeként egy olyan hétéves keretköltségvetésre van szükség, amely az összeurópai bruttó nemzeti jövedelem (GNI) legalább 2 százalékát teszi ki. (A jelenlegi, szerződésben rögzített plafon 1,2 százalék). A súlyos válsághelyzet enyhítésére azonban még egy felturbózott büdzsé sem elég, ezért a baloldali politikai csoport egy másfél ezer milliárd eurós Újjáépítési Alap létrehozását sürgeti, amely ultrahosszú lejáratú és az EU-költségvetés által garantált kötvényeket bocsátana ki. Fedezetéül a közös büdzsé bevételi forrásai szolgálnának, amelyeket a szocialisták a károsanyag-kibocsátás kereskedelemből származó bevételekkel és a nem újrahasznosított műanyag csomagolási hulladék mennyisége alapján kiszabott díjjal egészítenének ki.

Levelében Iratxe García Pérez hangsúlyozza, hogy a sikeres gazdasági és társadalmi talpraállás feltétele a szilárd demokratikus berendezkedés, amelynek középpontjában nyílt, átlátható és elszámoltatható közintézmények állnak. Megerősíti, hogy a koronavírus elleni rendkívüli intézkedéseknek arányosnak, indokoltnak, időben korlátozottnak kell lenniük, demokratikus ellenőrzésnek kell alávetni azokat és összhangba hozni az EU-s és a nemzetközi joggal A szocialista frakcióvezető egyúttal felszólítja az kormányközi EU Tanácsot, hogy mihamarabb fogadja el a jogállam és az uniós támogatások összekapcsolását előíró rendeletet. A közösségi költségvetésből származó források felfüggesztését is magukban foglaló szankciókkal kell felvértezni a közösség eszköztárát a demokrácia, a jogállam és az alapvető jogok érvényesülése érdekében — szögezi le a levélben.