Az oktatásirányítás tanárszakos egyetemi hallgatókat is bevonna érettségi felügyelőnek – állítja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanárképző Központjának szerdai állásfoglalására hivatkozva, amelyben arról lehet olvasni, milyen feltételekkel vehetnek részt a hallgatók a május 4-21. közé tervezett írásbeli érettségi vizsgákon. A tájékoztató szerint a tanárszakos egyetemisták nem kötelezhetők, hogy részt vegyenek az érettségik lebonyolításában, de aki önként vállalja, közreműködhet.
A PDSZ szerint ez jogszabály- és szakmaellenes. A vonatkozó kormányrendelet szerint ugyanis az érettségin csak tanári végzettséggel rendelkező felügyelőt lehet megbízni. Vagyis jogszerűen egy tanárszakos egyetemi hallgató sem felügyelheti az érettségit, hiszen még nincs meg az ehhez szükséges végzettsége.
„Az érettségi felügyelete nem arról szól, hogy bemegy valaki és ül: számos feladata van egy felügyelőnek. Nem véletlen, hogy erre a diplomás tanárokat is felkészítik, és aki több éve csinálja, annak is nagyon oda kell figyelni minden részletre. A felügyelet számos adminisztratív feladattal is jár, amelyektől eltérve az érettségi eredménye válik támadhatóvá” – írták.
A PDSZ elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy a tankerületek már nemcsak középiskolákban, hanem általános iskolákban is tanárokat toboroznak érettségi felügyelőnek. Ráadásul azoknak a nevét is bekérik, akik nemet mondtak az érettségiben való részvételre. Egy április 20-ai ajánlásból, amit Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár küldött ki az iskoláknak, az is kiderült: az érettségi lebonyolításába olyan tanári végzettséggel rendelkező pedagógusok is bevonhatók, akik az adott intézménnyel nem állnak jogviszonyban.
A szakszervezet szerint mindez azt mutatja, előfordulhat, nem lesz elég felügyelőtanár az érettségin, nemcsak azért, mert több pedagógusra van szükség a normális érettségi menetéhez képest, hanem azért is, mert sokan vannak a 60 év körüli, a járvány tekintetében veszélyeztetett tanárok.
Megkeresésünkre az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ közölte: a járványügyi intézkedések miatt az érettségit csak kis csoportokban lehet megtartani, ezért lesz szükség több tanár felügyeletére. Továbbá a tankerületek mentesíteni szeretnék az idősebb és krónikus beteg pedagógusokat.
„A Klebelsberg Központ tudomása szerint egyetlen tankerületi központban küldték ki írásban, hogy az iskolák tudnak-e felügyelő tanárokat biztosítani más intézmények számára is. Mivel csak az írásbeli felügyeletéről van szó, ez nem is igényel külön képzést, egy részletes útmutatót kapnak a pedagógusok. A jogszabályi környezet egyébként nem változott, eddig sem csak az adott intézmény pedagógusai vehettek részt az érettségi lebonyolításában” – írták.
Arra a kérdésünkre, az érintett tankerületben valóban kérték-e a felügyeletre nemet mondó tanárok nevét, nem kaptunk választ.