Európai Unió;együttműködés;Líbia;

2020-04-28 15:06:00

Bűnrészességgel vádolják az EU-t

Parlamenti képviselők és nemzetközi szervezetek a Líbiában zajló emberi jogsértések cinkosának tekintik az Európai Uniót.

Az Európai Uniónak be kell szüntetnie a líbiai határ- és parti őrség támogatását, mert az közreműködik a migránsokkal szemben elkövetett súlyos jogsértésekben. Így vélekedett az Európai Parlament több képviselője, miután hétfőn meghallgatta nemzetközi szervezetek és az Európai Bizottság képviselőinek beszámolóját az észak-afrikai országban kialakult helyzetről.

Ezzel szinte egy időben három nem-kormányzati szervezet — a Globális Jogi Akció Hálózat, a Migrációs Jogi Tanulmányok Társulása és az Olasz Szabadidős és Kulturális Társaság —bepanaszolta az Európai Bizottságot az EU Számvevőszékénél amiatt, hogy a testület emberi jogsértéseket elkövető hatóságnak nyújt anyagi és képzési segítséget. Beadványukban arra kérik a számvevőket, hogy ellenőrizzék: az unió megszegte-e a saját pénzügyi előírásait és emberi jogi kötelezettségeit a líbiai határőrizeti szerveknek biztosított támogatásával.

A bírálók szerint a közösségnek felül kell vizsgálnia és módosítania kell menekültügyi és határőrizeti együttműködését Líbiával. Azt állítják, hogy az elmúlt években az EU-s intézmények közvetve hozzájárultak több tízezer férfi, nő és gyermek feltartóztatásához és őrizetbe vételéhez egy olyan országban, ahol megdöbbentő visszaélések történnek, ahol a menekülttáborokba zárt emberek sokaságát fizikailag bántalmazzák, megerőszakolják, prostitúcióra, rabszolgaságra kényszerítik. Líbia nem tekinthető biztonságos országnak, a parti őrség mégis visszaszállítja az országba a tengerből kimentett migránsokat, az EU-val egyeztetett eljárás keretében. A panaszosok úgy vélik, hogy az európaiak közössége ezzel a jogsértők cinkosa lett, hiszen a Líbiában elkövetett erőszakos cselekmények világszerte ismertek és jól dokumentáltak.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának friss adatai szerint jelenleg 1500 migráns tartózkodik a líbiai zárt táborokban embertelen körülmények között. De a befogadási központokon kívül rekedtek is könnyen a rablók, csempészek, emberrablók prédájává válnak. A szörnyű humanitárius helyzetet tovább rontják az utóbbi időben kiújult heves harcok és a koronavírus-járvány.

Az Európai Unió a Földközi-tenger középső medencéjében zajló migrációs hullám megfékezését évekkel ezelőtt a líbiai határ- és parti őrségre bízta. Jelentős forrásokat biztosít az országban rekedt menekültek és migránsok helyzetének javítására is, de eszközökkel, pénzzel és képzési programokkal támogatja a határőrizeti szerveket is.

Fabrice Leggeri, az EU határőrizeti ügynökségének (Frontex) igazgatója az európai parlamenti meghallgatáson azt mondta, hogy az eszkalálódó polgárháború és a koronavírus-járvány miatt, mostanra jelentősen meggyengült a líbiai parti őrség képessége a migráció feltartóztatására és az ország parti vizeinek az ellenőrzésére. Az év első néhány hónapjában 400 százalékkal nőtt az Európa felé elindult menedékkérők száma a múlt év hasonló időszakához képest ebben a régióban. Az ENSZ Menekültügyi Szervezetének képviselője szerint idén április 24-ig több mint 3 ezer migránst mentett ki a tengerből a líbiai parti őrség és toloncolt vissza Líbiába.