izom;járvány;koronavírus;Népjóléti bizottság;

Zárlatot rendeltek el a tatabányai kórházban

Hétfő estétől egyetlen beteget sem fogadhat az intézmény.

Mindössze 16 panasz érkezett a tisztiorvosi szolgálathoz a rapid kórházkiürítések miatt, járványügyi zárlatot rendeltek el hétfőn este a tatabányai kórházban – derült ki a parlamentben a csaknem hét órás népjóléti bizottsági ülésen, amelyen az operatív törzs tagjait és a főpolgármestert is meghallgatták a képviselők.

A törzs tagjai közül Müller Cecília országos tiszti főorvos, a Kásler Miklós minisztert helyettesítő Rétvári Bence államtitkár, a külügyi tárcát képviselő Menczer Tamás, és Lakatos Tibor rendőrezredes jött el a parlamenti szakbizottság kormánypárti alelnöke, Selmeczi Gabriella által kezdeményezett meghallgatásra.

A feszültségektől, az adok-kapoktól sem mentes ülésen a képviselők egyebek mellett arra voltak kíváncsiak, valójában mennyi ágyat kellett felszabadítani, hogy hány daganatos beteget küldtek haza a kórházakból, és milyen ellátásban részesültek? Visszakapják-e a járvány után a felszabadított ágyakat a kórházak? Mennyi egészségügyi dolgozó betegedett meg, és mennyien haltak meg? Mi a helyzet a Szent Imre Kórházban, ahol száz megbetegedés történt? Mi a legrosszabb forgatókönyv, amire a kormány hivatkozni szokott? Mikor tetőzik a járvány? A kormány támogatja-e a kötelező maszkviselést úgy, hogy ehhez az állam biztosítja a maszkokat?

A tesztekkel kapcsolatban Müller Cecília országos tisztifőorvos próbálta megnyugtatni a hallgatóságát. Szerinte a tesztek számának növelése arányban van az intézkedésekkel. Utalt a május elején induló országos vizsgálatra, amelyben a négy nagy egyetem két hét alatt mintegy 18 ezer emberen kétféle tesztet is elvégeznek. Hozzátette: támogatják az idősotthonok és az egészségügyi dolgozók vizsgálatát is.

A járvány tetőzésével kapcsolatban elmondta, hogy több tudományos csoport is végez modellszámításokat. Ezek többféle forgatókönyvvel számolnak, például olyanokkal, hogy lecseng a járvány, több fázisban zajlik, szezonálissá alakul, illetve a vírus belesimul a korábban ismert koronavírusok közé, szelídül, azaz a fertőzőképessége csökken. Egyelőre csak megbecsülni tudják, hogy az a plató, amelyre május harmadikától számítanak, meddig tart. Ezért a korlátozó intézkedések csak óvatosan enyhíthetőek.

Arra a kérdésre, hogy a tatabányai kórházba orvos vitte-e be a vírust, majd a járványügyi vizsgálat ad majd választ, amit már elrendelt a tisztifőorvos. Hétfőre 53 fertőzött lett a tatabányai kórházban, ezért zárlatot rendeltek el. Oda most beteg nem érkezhet. A minap meghalt 41 éves beteghordó ügyében vizsgálatot kértek. A férfi a székesfehérvári megyei kórházban halt meg, ahol egy hónapig volt lélegeztetőgépen, ügyében szakfőorvosi vizsgálatot is indul.

Az ágyak kiürítésével kapcsolatban Müller Cecília azt mondta, hivatalához 16 panasz érkezett, de az érintettek egyike sem volt daganatos beteg.

A kórházakból elküldöttekkel és az ágyak kiürítésével kapcsolatban Rétvári Bence azt mondta: a megyéken belül volt lehetőség arra, hogy az intézmények egyeztessenek arról, ki hány ágyat tud a koronavírusos betegek kezelésére fölszabadítani. Lukács László (Jobbik) kérdésére hangsúlyozta: nem vesznek el ágyakat a kórházaktól, nincs burkolt kapacitáscsökkentés.

Az államtitkár szerint a koronavírussal fertőződött dolgozók 100 százalékos keresetpótlást kapnak. „Az elmúlt napokban ezt többször egyértelművé tettük, aki orvosként, ápolóként megfertőződik, annak nem csökken a jövedelme, amíg otthon van.” - mondta. Ha pedig a járvány miatt most elhalasztott ellátások miatt várólista alakulna ki, van gyakorlatuk abban, hogy azt hogyan kell rövid idő alatt csökkenteni -jelezte. Az államtitkár határozottan állította azt is, hogy a háziorvosok kaptak maszkot. Legutóbb tíz napja a kormányhivatalok közreműködésével.

A külügyi tárcát képviselő Menczer Tamás szerint senki nem dézsmálja az országba érkező védőeszközöket, teszteket. Ezeket a szállítóktól veszik át, és a kórházparancsnokok felügyelik az intézményekben a felhasználásukat.

Lakatos Tibor ezredes az iráni diákokkal kapcsolatban elmondta, esetükben lezajlott a idegenrendészeti eljárás, 16 diák már el is hagyta az országot, három kiutasítása folyamatban van. Az ezredes beszélt arról: ugyan több ezer esetben volt szükség bírságokra, figyelmeztetésekre, de összességében az állampolgárok engedelmeskedtek a korlátozó intézkedéseknek.    

Karácsony Gergely meghallgatásán a Pesti úti idősotthon volt napirendenAz országos tisztifőorvos az első napirendi pont után távozott és üzenetben közölte Korózs Lajossal, a bizottsági ülés elnökével, hogy nem kíván részt venni a második napirendi pont megvitatásán, amelyen Karácsony Gergely főpolgármestert hallgatták meg a fővárosi időotthonok helyzetéről. A tisztifőorvos a távolmaradását ezt megelőzően Selmeczi Gabriella azzal magyarázta, hogy összeférhetetlen volna, ha Müller Cecília jelen lenne, mivel ő országos tisztifőorvosként vizsgálatot indított a Pesti úti idősotthonban zajló járvánnyal kapcsolatban. Ezt követően sok szó nem esett a fővárosi idősotthonokról, kizárólag a Pesti úti otthonnal kapcsolatos főpolgármester mulasztásairól zajlott a vita. A kormánypárti politikusok főként azt feszegették, hogy március közepétől április végéig volt-e főállású orvos a Pesti úti intézményben.