Standard & Poor's;államadósság;hitelminősítés;

- Váratlanul rontotta Magyarország minősítést az S&P

Pozitívról stabilra rontotta a magyar BBB adósbesoroláshoz tartozó kilátásokat a koronavírus miatti általános gazdasági bizonytalanság miatt az S&P hitelminősítő. A lépés időzítése váratlan, ugyanis most elvileg nem volt napirenden a magyar államadósság minősítése.

Pozitívról stabilra rontotta a magyar BBB adósbesoroláshoz tartozó kilátásokat a koronavírus miatti általános gazdasági bizonytalanság miatt az Standard&Poor's (S&P) hitelminősítő- írták az Erste elemzői.

A lépés annyit jelent, hogy a jövőben nincs esély a felminősítésre, de könnyű belátni, hogy a válság kellős közepén, amikor a forint és a hiány várhatóan elszáll - ez amúgy sem lenne reális. A stabil kilátás azt is jelenti egyben, hogy nem követi - elvileg - leminősítés. A döntés egyedül azért meglepő, mert a Standard&Poor's nem várta ki az augusztusi felülvizsgálati időpontot - hanem azonnal lépett. Ez akár jelzés is lehet arra, hogy az elemzőház szerint is a magyar kormány erőtlenül és eszköztelenül kezeli a válság gazdasági hatásai.

Az elmúlt hetekben minden kormánytól független kutató, civil és érdek-képviseleti szerveződés a bejelentetnél jóval hatékonyabb gazdaságvélelmi intézkedéseket szorgalmazott. 

A magyar gazdasági folyamatokról ezzel együtt pozitívan nyilatkoztak, szerintük az idei 4 százalékos GDP-visszaesés után jövőre 4,8 százalékos bővülés jöhet, illetve az adósságpálya is stabil maradhat 2020-at követően. Az idei négy százalékos visszaesés azonban magasabb a kormány által jelenleg jósolt 3 százaléknál.

Az S&P véleménye alapvetően pozitívum lehet a forintra nézve, a magyar deviza ma reggel enyhén erősödni is tud az euróval szemben. Az EUR/HUF kurzus jelenleg 356,6 forinton tartózkodik. Tegnap a Magyar Nemzeti Bank is nyilvánosságra hozta a korábban már belengetett eszközvásárlási program bizonyos paramétereit. A program május 4-ével veszi kezdetét, konkrét összeget azonban nem határozott meg a jegybank - írták az Erste elemzői.

A kormány törvénybe vési a rendeletei adószabályokat és gáláns adómentességet ígér a beruházó cégeknek, fizethetik a kisker-adót a nagy online cégek, az Amazon és az AliExpress is.