MME;fakivágások;

2020-04-30 10:10:00

MME: költési időszakban a fák és a bokrok kivágása árt az élőlényeknek

A védett állatok és növények tömeges sérülését és kínhalálát okozza. Bár tiltja a törvény, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület azt kéri, aki ilyet lát, értesítse a hatóságokat.

A szaporodási és vegetációs időszakban végzett fa- és bokroskivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). "Ez, az elmúlt években sajnálatos módon általánossá vált gyakorlat nemcsak szakmailag igazolhatatlan, felesleges és káros, de a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényt is sérti, ugyanis védett állatfajok, köztük gerincesek tömeges sérülését és kínhalálát okozza" – írták. 

A bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadaraink költési szezonja már márciusban megindult a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Ezt követően számos fajnak másodköltése is van június-júliusban. A tavasz és a kora nyár más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási, virágzási időszak. Az ilyenkor végzett, különösen a nagy kiterjedésű bokor- és fakivágások minden esetben és biztosra vehetően védett és fokozottan védett állat- és növényfajok tömeges elhullását, sérülését okozzák. Ez pedig ellentétes a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben foglaltakkal is.

Az egyesület tapasztalatai szerint a bel- és agrárterületeken gyakorivá váló, természetkárosító, egy-egy helyszínen nagyobb területet érintő bokor- és fakivágások ellen a törvényi tiltás önmagában nem elegendő, ezért kérik, hogy aki nagyobb területen ilyen pusztítást tapasztal, készítsen fotót és a megyei kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi főosztályának vagy a központi címre küldött e-mailben írja meg a helyszínt, az időpontot, és azt, mit tapasztalt.