Sajtószabadság Világnapja;

2020-05-05 07:40:00

Kedves őrültek

Évekkel ezelőtt egy híres amerikai újságíró azt írta, hogy ha azt látjuk, hogy egy lángokban álló épületből emberek ezrei menekülnek kifelé, és mindeközben néhányan meg éppen azon vannak, hogy bejussanak az épületbe, utóbbiak minden bizonnyal újságírók. A következtetés tehát az, hogy kissé őrültek vagytok, a demokrácia azonban a ti szavaitokra és írásaitokra támaszkodik. A társadalom kedves őrültjei vagytok, és elképzelhetetlen lenne a világ nélkületek. Igazuk volt azoknak, akik azt mondták, hogy kormány nélkül könnyebb meglenni, mint sajtó nélkül – e szavakat egy volt miniszterelnök, Calin Popescu-Tariceanu írta le tavaly a sajtószabadság napja alkalmából, hangsúlyozva, hogy ezt egy olyan politikus állítja, aki sok ősz hajszálát köszönheti az újságíróknak. 

A sajtószabadság világnapján, május 3-án eszembe jutottak a román liberális politikus kedves szavai, és rákerestem, mit is üzentek az idei nemzetközi sajtószabadság nap alkalmából a magyar elöljárók.  Mondanám, hogy az anyák napja és a járvány előre jelzett vasárnapi tetőzése elvonta a figyelmet, csakhogy a köztársasági elnök és a miniszterelnök korábbi évekből származó üzeneteit sem találtam. De biztos a Google a hibás, lehet, hogy Soros vagy Brüsszel mozgatja ott is a szálakat, és direkt csak az Európa Tanács vagy az Amnesty International aggodalmait dobja fel a magyar sajtószabadság kapcsán. 

Pedig dehogy. A Riporterek Határok Nélkül sajtószabadság rangsorában Magyarország jelenleg a 89. pozíciót foglalja el – 180 ország között. És bár igaz, hogy még az utóbbi két év alatt is 16 helyet zuhant hazánk, azért Európából vannak mögöttünk is. A jóbarát Aleksandar Vucic Szerbiája például a 93., és még csak ezután következik Ukrajna, Montenegró, Bulgária, vagy a szintén baráti Oroszország, Fehéroroszország és Törökország is.

Az ENSZ Közgyűlése 1993. december 23-án nyilvánította május 3-át a sajtószabadság világnapjává azért, hogy felhívja a figyelmet a szólásszabadságra mint az emberi jogok alapvető alkotóelemére. A sajtószabadság nemcsak a demokrácia egyik tartóoszlopa, hanem annak fokmérője is. A jelenlegi járványhelyzet kiemelt fontosságot ad neki: a hiteles és pontos tájékoztatás a vírus elleni védekezést is segíti, hangsúlyozták világszerte sokan. De arra is figyelmeztettek: világjelenséggé vált, hogy a koronavírus-járványt ürügyként használva a kormányok igyekeznek elhallgattatni az újságírókat. Az Amnesty International emlékeztetett, hogy Magyarország felhatalmazási törvényével e téren az élen jár, ismét illusztris társaságba kerülve – Azerbajdzsán, Oroszország, Üzbegisztán, Kambodzsa és az Öböl-menti arab monarchiák mellé. 

Az Európa Tanács közleménye sem feledkezett meg rólunk. Kiemelte, a közmédia Oroszországban, Lengyelországban és Magyarországon a kormány szócsövévé vált, amely kényelmes propagandaeszközként működik a választások előtt és alatt. A magyar nemzeti hírügynökség híréből ez azonban kimaradt, bizonyítva, hogy bár az épületben tombol a tűz,  egyre kevesebb magyar kedves őrültnek adatik meg, hogy befelé igyekezzen.