Tudomány;Hold;

2020-05-06 13:51:11

„A Hold még mindig dübörög”

Olyan hegyvonulatokat fedeztek fel a Holdon, amelyek arra utalnak, hogy nem is olyan régen tektonikus aktivitás szabdalta a felszínét.

„Kutatásunkból kiderült, hogy a Hold még mindig dübörög” – mondta Peter Schultz Berni Egyetem kutatója. A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nevű holdszondájának adatai segítségével az égitest több hegygerincén felszínre került alapkőzeteket fedezett fel két kutató. Ezek a vonulatok lehetnek a bizonyítékai annak, hogy nem is olyan régen tektonikus aktivitás szabdalta a Hold felszínét. Csupasz alapkőzet csak ritkán kerül az égitest felszínére. 

A Föld kísérője felszínének legnagyobb területe porszerű kőzetből, úgynevezett regolitból áll. Ez a felszíni réteg az apró meteoritok és más égitestek állandó becsapódásának hatására jött létre. Az újonnan felfedezett kopár felületek még viszonylag fiatalok lehetnek – vélték a Geology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői. Feltételezésük szerint a hegyhátak bizonyos részeken még mindig felfelé domborodnak. Ez a felfelé irányuló mozgás megtöri a felszínt, ezáltal pedig hasadékok és üregek alakulnak ki a regoliton és felszínre kerül az alapkőzet.

Az ilyen helyszínek nagy jelentőségűek lesznek a jövőbeli holdmissziók számára, mivel az ottani minták sok új információt szolgáltathatnak a Holdról.