Brazília;koronavírus;COVID-19;

2020-05-08 20:06:38

A 11 milliós Rióban összeomlóban az egészségügyi rendszer

A helyzet részben amiatt alakult így, hogy rengeteg egészségügyi dolgozót elbocsátottak a brazil fővárosban.

Brazília világszerte legismertebb városában, Rio de Janeiróban összeomlóban van az egészségügyi rendszer, miközben a koronavírus járvány még mindig egyre jobban terjed - közölte pénteken az intenzív orvosi kezelésért felelős kórház (UTI).   

Riónak 7 millió, a külvárosokkal együtt 11 millió lakosa van. Közülük a coronavirus.app péntek esti adatai szerint 1394-en vesztették életüket, a megerősített fertőzöttek száma 14 156, és mintegy 500-an várnak válságos állapotban arra, hogy intenzív osztályra kerülhessenek. 

Brazíliában összességében 9390-en haltak meg a Covid-19-es betegségben a Johns Hopkins Egyetem péntek esti adatai szerint, az ismert fertőzöttek száma több mint 138 ezer, és már harmadik napja naponta 600-nál többen halnak meg.

A hivatalos adatoknál valószínűleg sokkal több fertőzött van az országban, mert nincs elég teszt. A fertőzöttek közé került Jair Bolsonaro elnök szóvivője is, aki karanténba vonult. Jair Bolsonaro brazil elnök többször is csekélynek nevezte a járvány veszélyeit, és azt mondta, nem hisz a közösségi élet korlátozásában, és meggyőződése szerint vissza kellene térni a megszokott élethez. Az elnök áprilisban menesztette Luiz Henrique Mandetta egészségügyi minisztert, aki szigorúbb álláspontot képviselt a SARS-Cov-2-vírus elleni harcról, és általános karantént sürgetett.

  

A Johns Hopkins Egyetem összesítése alapján a 187 ország közül - ahol a vírus megjelent - Brazília a 8. helyen áll az igazolt fertőzések számát tekintve.

Mexikóban a csütörtök volt az a nap, amikor a legtöbb új fertőzést (1982) és halálesetet (257) regisztrálták. Számuk összesen 29 616, illetve 2961 a járvány megjelenése óta. Az országban a becslések szerint 5-8 millió ember vesztette el az állását a járvány miatt.

Peruban 58 ezer fölött van a fertőzöttek, és 162-en haltak meg a betegség következtében. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint naponta 3700 új esetre bukkannak, ami a legmagasabb szám a fertőzés március 6-i megjelenése óta.

Panamából azt jelentették, hogy a héten gyorsan, naponta mintegy ezerrel nőtt a fertőzésből kigyógyultak száma. Az országban 7868 esetet regisztráltak, közülük 225-en haltak meg.

Az amazóniai indiánok arra panaszkodnak, hogy számukra a koronavírussal megismétlődik a történelem.

- Korábban a himlő, az influenza, a kanyaró pusztította őket, most az új járvány miatt haldoklik a nép - mondta Edney Samias törzsi vezető, aki szerint fennáll a „népirtás” kockázata, ha nem kapnak sürgős segítséget.